Homo aerozolus

Polska 2008

Profesor Leon Lech Gradoń pracuje na Wydziale Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Jego oryginalne hipotezy doprowadziły do powstania innowacyjnych technologii.

  • Czas trwania: 25 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Homo aerozolus w telewizji

ZwińRozwiń

Opis programu

ZwińRozwiń

Profesor Leon Lech Gradoń w 1969 r. ukończył studia z zakresu inżynierii chemicznej na Politechnice Warszawskiej, zaś studia matematyczne na Uniwersytecie Warszawskim w 1975 r. Rok później doktoryzował się na PW, w latach 1978-79 odbył staż podoktorski w University of Houston, a następnie, w roku 1981, uzyskał habilitację. Tytuł profesora zwyczajnego otrzymał w 1996 r. Specjalizuje się w inżynierii chemicznej. Pracuje na Wydziale Inżynierii Chemicznej i Procesowej PW. Jego oryginalne hipotezy doprowadziły do powstania innowacyjnych technologii.

Redakcja Publicystyki i Edukacji TVP2 we współpracy z Ministerstwem Nauki i Informatyzacji realizuje cykl filmów dokumentalnych o laureatach nagród Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej. Każdy odcinek cyklu poświęcony jest jednemu z laureatów, który może być swoistym "przewodnikiem" po dziedzinie nauki, w której jest niekwestionowanym autorytetem. Profesor Leon Lech Gradoń (rocznik 1947 r. ) studia z zakresu inżynierii chemicznej ukończył na Politechnice Warszawskiej w 1969 r., zaś studia matematyczne na Uniwersytecie Warszawskim - w 1975 r. Rok później doktoryzował się na PW, w latach 1978 - 79 odbył staż podoktorski w University of Houston, a następnie - w roku 1981 uzyskał habilitację. Tytuł profesora zwyczajnego otrzymał w 1996 r. Specjalizuje się w inżynierii chemicznej. Pracuje na Wydziale Inżynierii Chemicznej i Procesowej PW, w latach 1999 - 2005 był jego dziekanem. Był również stypendystą Fulbrighta na Uniwersytecie w Cincinnati (1993 - 94), wielokrotnie przebywał jako visiting professor na uczelniach w USA, Austrii, Japonii. Jest autorem i współautorem 15 monografii i rozdziałów w monografiach o zasięgu międzynarodowym, autorem i współautorem siedmiu podręczników akademickich, autorem i współautorem 150 artykułów o zasięgu międzynarodowym oraz 180 doniesień w materiałach konferencyjnych międzynarodowych i krajowych, a także autorem i współautorem 60 patentów. Oparte na jego badaniach rozwiązania techniczne były lub są praktycznie stosowane w wielu firmach i przedsiębiorstwach polskich oraz zagranicznych. Badania prof. Gradonia dotyczą mechaniki aerozoli i wykorzystania podstawowych mechanizmów procesów transportu pędu, masy i energii do wyjaśnienia zjawisk zachodzących w układach wielofazowych. Jego oryginalne hipotezy, będące rezultatem badań o charakterze podstawowym, doprowadziły do powstania innowacyjnych technologii wdrożonych do produkcji.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×