Honor miasta

Polska 2013

Film przedstawia powstanie warszawskie w kontekście najważniejszych wydarzeń końca wojny. Do realizacji wykorzystano materiały archiwalne oraz wywiady z uczestnikami powstania i komentarze historyków.

  • Czas trwania: 52 minut, Gatunek: Film dokumentalny
  • Reżyseria: Eugeniusz Starky

Honor miasta w telewizji

ZwińRozwiń

Twórcy

  • Eugeniusz Starky Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

Film przedstawia powstanie warszawskie w kontekście najważniejszych wydarzeń końca wojny. Oprócz materiałów archiwalnych zawiera wywiady z uczestnikami powstania oraz komentarze historyków i polityków. Powstanie było odwetem za zbrodnie popełnione przez Niemców. Dla Polaków było zrywem w obronie honoru. Warszawa stała się swoistym "drugim frontem" na froncie wschodnim. To jedyny w historii II wojny światowej wypadek dwukrotnej walki miasta o wolność, godność i człowieczeństwo.

Film w reżyserii Eugeniusza Starky'ego ukazuje jeden z najbardziej dramatycznych epizodów w historii XX wieku, największą bitwę ruchu oporu w Europie w czasie II wojny światowej. Przedstawia wkład narodu polskiego w walce o wolność Europy w czasie wojny, pokazuje heroizm, patriotyzm i poświęcenie ówczesnej generacji Polaków. Film przybliża powstanie warszawskie w kontekście najważniejszych wydarzeń końca wojny oraz powstań w Paryżu i Pradze. "Honor miasta" jest istotnym dokumentem niezbędnym w zrozumieniu historii, która kształtuje świat. Pięć lat koszmarnej niemieckiej okupacji; łapanki, egzekucje, obozy koncentracyjne, nie pozostawiły warszawiakom alternatywy. Powstanie było odwetem za zbrodnie popełnione przez znienawidzonych Niemców, było sprawą honoru. Oblężenie Warszawy we wrześniu 1939 roku było preludium do powstania w sierpniu 1944 roku. Powstańcza Warszawa stała się swoistym drugim frontem na froncie wschodnim. To jedyny w historii II wojny światowej przypadek dwukrotnej walki miasta o wolność, godność i człowieczeństwo. Dokument powstał w celu zaznajomienia światowej widowni z rangą powstania warszawskiego. Obok bogatego materiału archiwalnego, film wypełniają wywiady z uczestnikami powstania po obu stronach barykad, komentarze znanych historyków i polityków. O powstaniu warszawskim i jego roli mówią m.in.: historycy Norman Davies, Marek Chodakiewicz, powstańcy: Jan Moor Jankowski, Julian Kulski i Wienczysław Wagner, sanitariuszka Wanda Lorenc oraz Jan Nowak Jeziorański, Zbigniew Brzeziński i żołnierz niemiecki Mathias Schenk. Film dokumentalny, 52 min, Polska, 2013 Scenariusz i reżyseria: Eugeniusz Starky Zdjęcia: Eugeniusz Starky Lektor: Aleksander Mikołajczak

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×