Idealne miasto Auschwitz

Idealne miasto Auschwitz, Polska 2017

Ze starych niemieckich map z okresu II wojny światowej wynika, że Oświęcim miał stać się wzorcowym nazistowskim miastem i bastionem niemieckiej kultury na wschodzie.

  • Czas trwania: 51 minut, Gatunek: Film dokumentalny
  • Reżyseria: Grażyna Czermińska, Bogdan Czermiński

Multimedia

Twórcy

  • Zbigniew Gustaw Montaż
  • Grażyna Czermińska Reżyseria
  • Bogdan Czermiński Reżyseria
  • Grażyna Czermińska Scenariusz
  • Radosław Czermiński Zdjęcia
  • Grażyna Czermińska Zdjęcia

Opis programu

ZwińRozwiń

Dokument o nieznanych faktach z historii Oświęcimia. Ze starych niemieckich map z okresu II wojny światowej wynika, że Oświęcim miał stać się wzorcowym nazistowskim miastem i bastionem niemieckiej kultury na wschodzie. Z odnalezionych kilkadziesiąt lat po wojnie map, zapisków i rysunków można odtworzyć, jak miał wyglądać i funkcjonować Oświęcim.

Film o zupełnie nieznanej historii Oświęcimia, który według starych, niemieckich map z okresu II wojny światowej, odnalezionych po kilkudziesięciu latach, miał być wzorcowym idealnym nazistowskim miastem, bastionem niemczyzny na Wschodzie. Dzięki tym mapom i dołączonym do nich zapiskom i rysunkom możemy wyobrazić sobie, jak miał wyglądać i funkcjonować Oświęcim, po wygranej przez nazistów wojnie. Zachowały się także fragmenty makiety przyszłego Oświęcimia. Co ciekawe, budowa "wzorcowego miasta Auschwitz" była jednym z priorytetowych zadań III Rzeszy. Jak ogromnych rozmiarów miało być to przedsięwzięcie, pokazują plany budynków samych tylko instytucji publicznych. Planowano wybudowanie 1600 tzw. mieszkań ludowych, czyli domków jednorodzinnych, z mediami, garażami i ogródkami. Miasto miało wręcz tonąć w zieleni. Przewidziano budowę 12 szkół, 6 przedszkoli, 20 placów zabaw, kilka stadionów z basenami pływackimi i boiskami sportowymi. Punktem centralnym miasta miał być stary Auschwitz z siedzibami władz, bankami, sklepami i rynkiem. W nowych centrach miejskich miały powstać monumentalne budowle partyjne, specjalne ulice do defilad czy place apelowe do partyjnych zgromadzeń. Docelowo w Oświęcimiu miało zamieszkać 80 tys. Niemców. Wiosną 1941 roku wraz z utworzeniem w Oświęcimiu zakładów koncernu I. G. Farben, miasto uzyskało specjalny status w polityce zasiedlania i stało się wzorem wschodniego osadnictwa. Budownictwo mieszkaniowe i poprawa infrastruktury uważane były przez dyrekcję I. G. Farben za najważniejsze warunki wypełnienia narodowo - socjalistycznego zadania, ale tak naprawdę chodziło o sprowadzenie do Oświęcimia odpowiedniej liczby siły fachowej ze Starej Rzeszy i stworzenie takich warunków, aby po wygranej wojnie pracownicy ci nie chcieli wracać. Rezerwuarem taniej siły roboczej miał być istniejący tu obóz koncentracyjny.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×