Imperium marzeń

Dream Empire, Dania 2016

W chińskim Chongqing za europejski wygląd można dostać pracę. Reżyser filmu trafił na trop "wypożyczalni cudzoziemców" prowadzonej przez 24-letnią Yanę i jej kolegę.

 • Czas trwania: 74 minut, Gatunek: Film dokumentalny
 • Reżyseria: David Borenstein

Imperium marzeń w telewizji

ZwińRozwiń

Multimedia

Twórcy

 • David Borenstein Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

W prawie 10-milionowym Chongqing za europejski wygląd można dostać pracę. W mieście powstają agencje, które oferują cudzoziemcom atrakcyjne wynagrodzenie za modeling, występy artystyczne albo za pojawianie się w miejscach, które mają przyciągnąć Chińczyków międzynarodowym klimatem. Dotyczy to restauracji, centrów handlowych, nowych osiedli mieszkaniowych i innych nieruchomości. Reżyser filmu trafił na trop "wypożyczalni cudzoziemców". Poznał 24-letnią Yanę, która wraz z kolegą prowadzi firmę specjalizującą się w obsłudze rynku nieruchomości.

W Szanghaju czy Hongkongu biała twarz nie jest sensacją, ale już w mniejszym, prawie 10 - milionowym Chongqing, za sam europejski wyglad można dostać pracę. W mieście powstają specjalne agencje, które oferują cudzoziemcom atrakcyjne wynagrodzenie za modeling, występy artystyczne czy po prostu pojawianie się w miejscach, które mają przyciągnąć Chińczyków międzynarodowym klimatem. Dotyczy to restauracji, centrów handlowych, a coraz częściej nowych osiedli mieszkaniowych i innych nieruchomości, na których otwarciu obcokrajowcy mogą zarobić jako małpki. Reżyser filmu przybył do Chin jako antropolog zainteresowany niezwykłym boomem mieszkaniowym. Szybko jednak trafił na trop "wypożyczalni cudzoziemców" - innego drapieżnie rozwijającego się przemysłu. Tak poznał 24 - letnią Yanę, która wraz z kolegą prowadzi taką wypożyczalnię specjalizującą się w obsłudze rynku nieruchomości. Film koncentruje się na dziewczynie, jej ciężkiej drodze do realizacji chińskiego snu, ale też na jej rosnącej świadomości kłamstw i poświęceń, jakie się z tym wiążą. Pokazuje również sylwetki chińskich deweloperów, nabywców mieszkań, strażników i innych graczy chińskiego rynku nieruchomości. Spektakle dobrobytu i postępu, w jakich wszyscy biorą udział, maskują gliniane nogi, na których wspiera się chiński kolos.

Komentarze

Skomentuj
 • porozmawiajmy_konstruktywnie (gość)

  Śliskie macki chaotycznego kapitalizmu sięgają głęboko i często chwytają brzydkimi metodami, nawet Chińczyków.

  09.05.2018 15:30
 • Natalia (gość)

  Witam serdecznie. Czy możliwy jest kontakt z Yaną??? ( nataliaandrecka@wp.pl) Pozostaje z wyrazami szacunku NATALIA

  09.05.2018 00:01

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×