Indyjska stolica bliźniąt

Inside: Twin Town, USA 2011

W Indyjskim mieście Kodinhi w stanie Kerala ciąże bliźniacze są normą. Naukowcy zastanawiają się, dlaczego rodzi się tam tyle bliźniąt. Analizują wpływ środowiska oraz uwarunkowania genetyczne.

 • Czas trwania: 60 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Indyjska stolica bliźniąt w telewizji

ZwińRozwiń
 • Środa 31.10.2012 14:10

  TVP 2

 • Czwartek 12.04.2012 16:20

  TVP 2

Opis programu

ZwińRozwiń

W Indyjskim mieście Kodinhi w stanie Kerala w dwóch tysiącach rodzin jest ponad 250 par bliźniąt w wieku poniżej dwudziestu lat. W 2003 r. w miejscowej szkole były 104 bliźnięta na 600 uczniów. Starsi mieszkańcy Kodinhi twierdzą, że dawniej nie rodziło się tam tyle bliźniąt. Naukowcy szukają rozwiązania zagadki, analizując wpływ środowiska naturalnego oraz uwarunkowania genetyczne. Doktor Layla, która opiekuje się kobietami oczekującymi bliźniąt, uważa, że poznając przyczyny licznych ciąż bliźniaczych, można rozwiązać zagadkę bezpłodności.

Indyjskie miasto Kodinhi w stanie Kerala jest fenomenem demograficznym. W dwóch tysiącach tutejszych rodzin jest ponad 250 par bliźniąt, w wieku poniżej dwudziestu lat. W roku 2003 w miejscowej szkole były 104 bliźnięta na sześciuset uczniów. Nic dziwnego, że nauczyciele często mają kłopoty z odróżnieniem swoich podopiecznych. A przyjezdni widzą bliźnięta wszędzie. W sklepach, w autobusach, idące do szkoły, jadące samochodami. Wystarczy krótka przejażdżka po mieście, by zobaczyć co najmniej sześć par bliźniąt. Większość mieszkańców miasteczka to muzułmanie. Podczas modlitwy w meczecie widać, jak wiele tu bliźniaków. Z całą pewnością jest to więc stolica sobowtórów. Nawet krowy rodzą tu bliźnięta. Starsi mieszkańcy Kodinhi twierdzą, że dawniej nie rodziło się tu tyle bliźniąt. Jak więc wyjaśnić to zjawisko? Naukowcy szukają rozwiązania tej zagadki, analizując wpływ środowiska naturalnego oraz uwarunkowania genetyczne. Dotychczas jednak brak jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, dlaczego właśnie w Kodinhi ciąże bliźniacze są normą. Co ciekawe ich liczba stale rośnie. Doktor Layla, która opiekuje się kobietami oczekującymi bliźniąt, uważa, że poznając przyczyny licznych ciąż bliźniaczych, możemy rozwiązać zagadkę bezpłodności. Zrozumienie, dlaczego w hinduskim miasteczku tak często rodzą się bliźnięta, może oznaczać wynalezienie taniego lekarstwa na bezpłodność. W indyjskiej stolicy bliźniąt trwają więc badania nad tym fenomenem. Tymczasem miejscowi muzułmanie cieszą się z cudu życia. W Indiach jest takie powiedzenie: "Jedna para, jedno dziecko". W Kodinhi trzeba je zmienić. "Jedna para, dwoje dzieci". Kto tu przyjeżdża, wyjeżdża z bliźniętami.

Komentarze

Skomentuj
 • anka... (gość)

  bardzo ciekawy film!! oglądałam z zapartym tchem! z części przeprowadzonych badań wynika, że w wodzie są ledwo śladowe ilości metali ciężkich i dość niskie ph, poza tym niczym się nie różni, ale jednak coś w niej musi być :)

  13.04.2012 12:47

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×