Irak - kraj utracony

Losing Iraq, USA 2014

Reporterzy PBS rozmawiają z najważniejszymi postaciami amerykańskiej polityki w Iraku. Przedstawiają kulisy zdarzeń zachodzących po opanowaniu kraju przez amerykańską armię.

 • Czas trwania: 64 minut, Gatunek: Film dokumentalny
 • Reżyseria: Michael Kirk

Irak - kraj utracony w telewizji

ZwińRozwiń
 • Piątek 08.07.2016 03:45

  TVP 2

 • Wtorek 02.02.2016 04:40

  TVP 2

 • HIT Dnia

  Poniedziałek 01.02.2016 22:50

  TVP 2

Multimedia

Twórcy

 • Michael Kirk Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

Reporterzy PBS rozmawiają z najważniejszymi postaciami amerykańskiej polityki w Iraku: gubernatorem Johnem Paulem Bremerem, generałami Keanem, Franksem, Gordonem i Petroneusem, pracownikami CIA, asystentami Sekretarzy Stanu i ambasadorami. Przedstawiają kulisy zdarzeń zachodzących po opanowaniu kraju przez amerykańską armię. Począwszy od decyzji o rozwiązaniu armii irackiej, przez wycofywanie się z kolejnych obszarów aktywności w Iraku, aż do wyjazdu wojsk pod koniec 2011 r. Niekonsekwentne działania przyczyniły się do powstania ISIS.

Pogłębiający się kryzys w Iraku, powstanie ISIS i coraz bardziej zażarte walki zaskoczyły wielu obserwatorów. Jak doszło do sytuacji, która wydaje się być nie do opanowania, gdy tymczasem obalenie Saddama Husajna witano wiwatami i radością z powodu amerykańskiej interwencji? Reporterzy PBS rozmawiają z najważniejszymi postaciami amerykańskiej polityki w Iraku: gubernatorem Johnem Paulem Bremerem, generałami Keanem, Franksem, Gordonem, Petroneusem, pracownikami CIA, asystentami sekretarzy stanu i ambasadorami, przedstawiając kulisy zdarzeń, zachodzących po opanowaniu kraju przez amerykańską armię. Począwszy od pierwszej, błędnej decyzji o rozwiązaniu armii irackiej, przez stopniowe wycofywanie się USA z kolejnych obszarów aktywności w Iraku, aż do wyjazdu wojsk pod koniec 2011 r. , zmieniające się wciąż i niekonsekwentne działania przyniosły narastające konflikty pomiędzy szyitami i sunnitami, które przyczyniły się do powstania radykalnej milicji islamskiej i państwa ISIS. Kolejne etapy amerykańskiego zaangażowania, niepodparte wiedzą o specyfice kulturowej kraju, wywołały serię nieprzewidzianych i niezamierzonych wypadków. Narastająca w tym samym czasie wojna domowa w Syrii pogłębiła kryzys przez napływ broni i radykalnych bojowników. W rezultacie terytorium opanowane przez ISIS i szariat objęło w połowie 2014 r. ponad połowę powierzchni Iraku i pomimo oporu zachowało je do końca 2015 r.

Komentarze

Skomentuj
 • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: 10.0 Głosów: 1

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×