Irlandia Północna - niekończąca się wojna

Irlande du Nord: Une guerre de 100 ans au coeur de l'Europe, Francja 2022

W Irlandii Północnej współistnieją dwa rywalizujące ze sobą obozy. Pierwszy to unioniści, lojalni wobec Wielkiej Brytanii, drugi - irlandzcy nacjonaliści.

  • Czas trwania: 50 minut, Gatunek: Film dokumentalny
  • Reżyseria: Lucas Gregorio

Irlandia Północna - niekończąca się wojna w telewizji

ZwińRozwiń

Multimedia

Twórcy

  • Lucas Gregorio Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

Irlandia od stu lat jest podzielona na dwie części. Na południu istnieje Republika Irlandii, niepodległe państwo należące do Unii Europejskiej. W Irlandii Północnej, będącej częścią Wielkiej Brytanii, współistnieją dwa rywalizujące ze sobą obozy - z jednej strony unioniści, lojalni wobec Wielkiej Brytanii. Po drugiej stronie konfliktu są irlandzcy nacjonaliści, głównie katolicy, którzy chcą, aby kraj oddzielił się od Zjednoczonego Królestwa i związał się z Republiką Irlandii.

Od stu lat Irlandia jest podzielona na dwie części. Na południu Republika, niepodległe państwo i członek Unii Europejskiej. Na północy Irlandia Północna, należąca do Wielkiej Brytanii. Na tym zaledwie 1, 8 mln mieszkańców terytorium współistnieją dwa rywalizujące ze sobą obozy: z jednej strony unioniści, głównie protestanci i lojalni wobec Wielkiej Brytanii. Z drugiej strony irlandzcy nacjonaliści, głównie katolicy, którzy chcą być związani z Republiką Irlandii i nie być już częścią Zjednoczonego Królestwa. W Irlandii Północnej, jednej z prowincji Zjednoczonego Królestwa, miasto Londonderry jest podzielone na dwie części. Z jednej strony dzielnice protestantów, z drugiej katolików. Od wieków te dwie wspólnoty się nienawidzą. Na początku sierpnia w katolickiej dzielnicy Bogside młodzi ludzie budują wysoką wieżę z palet. Tradycja ta upamiętnia gwałtowne zamieszki z 1969 roku, podczas których katolicy starli się z protestantami i policją. Po kilku dniach konstrukcja jest gotowa. To liczący 15 metrów wysokości stos. Młodzi ludzie wieszają na nim flagi swych wrogów. Tak jak symbolizującą brytyjską koronę. Pokazani w filmie młodzi katolicy są bojownikami o niepodległość. Pragną, by Irlandia Północna opuściła Zjednoczone Królestwo i przyłączyła się do Republiki Irlandii.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: 6.0 Głosów: 1

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×