Islandia - wyspa kontrastów

Ultimate Journeys: Island, Wielka Brytania 2010

Islandia jest młodą wyspą. Powstała przed 24 milionami lat w wyniku działalności wulkanicznej. Proces jej tworzenia nie jest zakończony - trzeba liczyć się z wybuchem wulkanu lub z trzęsieniem ziemi.

  • Czas trwania: 60 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Islandia - wyspa kontrastów w telewizji

ZwińRozwiń
  • Poniedziałek 25.02.2013 14:35

    TVP 2

  • Wtorek 09.10.2012 14:10

    TVP 2

Opis programu

ZwińRozwiń

Islandia została skolonizowana jako ostatni obszar w Europie, gdy w IX w. przybyli tam wikingowie. Skandynawscy wojownicy założyli pierwszą osadę. Geologicznie Islandia jest młodą wyspą. Powstała przed 24 milionami lat w wyniku działalności wulkanicznej. Proces jej tworzenia jeszcze się nie zakończył. Ponad 130 wulkanicznych gór - najwięcej na świecie, znajduje się na obszarze o długości 700 i szerokości 500 kilometrów. Mieszkańcy muszą liczyć się z wybuchem wulkanu lub z trzęsieniem ziemi. Ognista ziemia daje ludziom energię geotermalną.

Wulkaniczna wyspa Islandia znajduje się na krańcach zamieszkałego świata. Została skolonizowana jako ostatni obszar w Europie, gdy w IX wieku przybyli tam wikingowie. Skandynawscy wojownicy pokonali surowy klimat i jałową ziemię i założyli pierwszą osadę. Nosi ona nazwę Hsavk, co znaczy zatoka domów. Dziś mieszka tu zaledwie 300 tysięcy ludzi. Wiekszość Islandczyków wybiera wygodniejsze życie w Reykjaviku - stolicy kraju. To nowoczesne miasto przyciąga także turystów. Islandia czaruje krajobrazem, w którym podziwiamy obok siebie lód i ogień. W tej krainie kontrastów możemy zobaczyć i stare obyczaje, i nowoczesne wykorzystanie energii geotermalnej, a turyści spragnieni dzikiej przyrody mają tu na wyciągniecie ręki: morskie ssaki, ryby w jeziorach i rzekach, ptactwo na urwiskach, a na otwartych przestrzeniach kuce islandzkie bądące potomkami mongolskich rumaków przywiezionych przez wikingów. Geologicznie Islandia jest stosunkowo młodą wyspą. Powstała 24 miliony lat temu w wyniku działalności wulkanicznej. Proces jej tworzenia jeszcze się nie zakończył. Ponad 130 wulkanicznych gór - najwięcej na świecie znajduje się na obszarze o długości 700 i szerokości 500 kilometrów. Mieszkańcy muszą się liczyć z wybuchem wulkanu albo trzęsieniem ziemi. Lecz ta ognista ziemia daje ludziom niezwykle cenny dar - energię geotermalną, która w tym trudnym środowisku zapewnia ciepło. Film pokazuje, że na wyspie kontrastów każdy znajdzie coś dla siebie: miłośnicy wspinaczki, wędkarze, ornitolodzy, wielbiciele spacerów i jazdy konnej, a także osoby spragnione wypoczynku i oderwania się od cywilizacji. Dla nich Islandia jest rajem, gdzie za każdym zakrętem rozciąga się oszałamiający pięknem widok, zapraszając na niezwykłą wyprawę.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×