Ja wam to zagram

Ja wam to zagram, Polska/Niemcy 2008

Dokument opowiada o Wandzie Wiłkomirskiej. Sylwetka wybitnej polskiej skrzypaczki została zbudowana według schematu koncertu smyczkowego Johannesa Brahmsa.

  • Czas trwania: 56 minut, Gatunek: Film dokumentalny
  • Reżyseria: Kristine Jezior, Maciej Białobrzeski

Ja wam to zagram w telewizji

ZwińRozwiń

Twórcy

  • Christine Jezior Scenariusz
  • Kristine Jezior Reżyseria
  • Maciej Białobrzeski Reżyseria
  • Kristine Jezior Autor

Opis programu

ZwińRozwiń

Dokument opowiada o Wandzie Wiłkomirskiej. Sylwetka wybitnej polskiej skrzypaczki została zbudowana według schematu koncertu smyczkowego Johannesa Brahmsa. Pierwszy etap opowieści, allegro, ukazuje błyskotliwą i błyskawiczną karierę Wiłkomirskiej, począwszy od występu w nowojorskim Carnegie Hall w 1961 roku. Część druga, adaggio, przybliża dzieciństwo urodzonej 11 stycznia 1929 roku artystki, życie rodzinne i małżeńskie u boku Mieczysława Rakowskiego. Trzecia część, Vivace, poświęcona jest pasji nauczania młodych muzyków.

Film dokumentalny, Polska 2008Reżyseria: Kristine JeziorCała jest muzyką, drogowskazem, jedną z najwybitniejszych skrzypaczek. Gra genialnie. To fascynująca, barwna osobowość i szczery przyjaciel. Postać legendarna. Prawdziwe żywe srebro, porywający temperament. Coś promiennego. Wielki człowiek - tak o Wandzie Wiłkomirskiej mówią jej przyjaciele i znajomi, rodzina i studenci, polscy i zagraniczni artyści. Wśród wypowiadających się jest aktor Daniel Olbrychski, reżyser Krzysztof Zanussi i kompozytor Krzysztof Penderecki. Wiłkomirską chwalą dyrygenci, między innymi Kazimierz Kord i Tadeusz Strugała oraz Kurt Masur; pochwał nie szczędzą jej muzycy, skrzypkowie Nigel Kennedy i Konstanty Andrzej Kulka, skrzypaczki Maria Sławek i Olga Winkowska, pianista i zarazem wieloletni przyjaciel Andrzej Ratusiński. Przed kamerą na temat artystki wypowiadają się również: syn, wnuki, były mąż, premier Mieczysław Rakowski. Dokument w reżyserii Kristine Jezior przedstawiający sylwetkę wybitnej polskiej skrzypaczki został zbudowany według schematu koncertu smyczkowego Johannesa Brahmsa. Pierwszy etap opowieści, Allegro, ukazuje błyskotliwą i błyskawiczną karierę Wiłkomirskiej, począwszy od występu w nowojorskim Carnegie Hall w 1961 roku, gdy przebojem zdobyła serca słuchaczy i wprawiła w zachwyt krytyków. Część druga, Adaggio, przybliża dzieciństwo urodzonej 11 stycznia 1929 roku skrzypaczki, życie rodzinne i małżeńskie u boku Mieczysława Rakowskiego. Przed kamerą Wiłkomirska opowiada o swoimstosunku do ideologii komunistycznej, sprzeciwie wobec sytuacji w Polsce, wreszcie o rozstaniu z mężem i wyjeździe na Zachód po wprowadzeniu stanu wojennego. Ostatnia, trzecia część dokumentu, Vivace, poświęcona jest pasji nauczania młodych muzyków, którą realizuje w Konserwatorium Muzycznym w Sydney w Australii. W dokumencie wykorzystano liczne materiały archiwalne, zdjęcia, filmy i nagrania, a także wycinki prasowe. Ekipa telewizyjna towarzyszyła bohaterce przez cały rok, na trzech kontynentach. Z blisko 44 - godzinnego nagrania powstał półtoragodzinny film.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×