Jackie Chan i utracona rodzina

Traces of a Dragon, Hongkong 2003

Niezwykły dokument o historii rodziny Jackiego Chana - mistrza wschodnich sztuk walki, komika i supergwiazdy kina akcji. Dokument pokazuje, że życie potrafi przerosnąć filmową fikcję.

  • Czas trwania: 105 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Jackie Chan i utracona rodzina w telewizji

ZwińRozwiń

Opis programu

ZwińRozwiń

Jackie Chan, mistrz kung-fu, niezrównany kaskader i akrobata, cieszy się popularnością na całym świecie. Pochodzący z Hongkongu aktor stworzył własny styl, wprowadzając do kina wschodnich sztuk walki elementy komedii. Biografia Chana jest powszechnie znana. Sam gwiazdor nie wiedział jednak niemal niczego na temat losów rodziny sprzed emigracji z kontynentalnych Chin. Historia ta okazała się na tyle niezwykła, że Chan zaprosił znajomą dokumentalistkę, aby nakręciła na ten temat film.

Niezwykły dokument o historii rodziny Jackiego Chana - mistrza wschodnich sztuk walki, komika i supergwiazdy kina akcji. "Ślady Smoka" pokazują, że życie potrafi przerosnąć filmową fikcję - nieznane dzieje rodziców aktora okazują bardziej sensacyjne niż większość fabuł w jakich wystąpił. Jackie Chan, mistrz kung-fu, niezrównany kaskader i akrobata cieszy się popularnością na całym świecie. Pochodzący z Hong Kongu aktor stworzył własny styl wprowadzając do kina wschodnich sztuk walki elementy komedii i slapsticku. Biografia Chana - cudownego dziecka z legendarnej szkoły walki Peking Opera Academy w Hong Kongu - jest powszechnie znana. Sam gwiazdor nie wiedział jednak niemal nic na temat losów swojej rodziny sprzed emigracji z kontynentalnych Chin. Historia ta okazała się na tyle niezwykła, że Chan zaprosił znajomą dokumentalistkę Mabel Cheung, aby nakręciła na ten temat film. W "Śladach Smoka" Jackie Chan dowiaduje się między innymi, że w kontynentalnych Chinach ma czwórkę przyrodniego rodzeństwa, o istnieniu którego nie miał przez pół wieku pojęcia. Głównym bohaterem dokumentu nie jest zresztą Chan lecz jego sędziwy ojciec, który używał kiedyś nazwiska Fang. To nietuzinkowa postać. Pan Fang był gangsterem, przemytnikiem, szpiegiem nacjonalistycznego reżimu Chang Kai-Sheka, pracownikiem amerykańskiego konsulatu. Miał dwóch synów z pierwszego małżeństwa, których porzucił w Chinach, kiedy nadchodząca rewolucja komunistyczna zmusiła go do ucieczki do Hong Kongu. Do brytyjskiej kolonii przedostała się także matka Jackiego Chana - kiedyś hazardzistka, handlarka opium, legenda półświatka w Szanghaju. Ona również zostawiła w Chinach dzieci - dwie córki z pierwszego związku. Przez ponad 30. lat rodzice gwiazdora nie widzieli nawet czy ich porzucone na Kontynencie dzieci żyją - w czasie Rewolucji Kulturalnej przepływ informacji między komunistycznymi Chinami, a Hong Kongiem niemal nie istniał.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×