Jądro wieczności

Into Eternity, Dania/Szwecja/Finlandia 2010

Filmowa medytacja nad moralnością cywilizacji tworzącej składowisko odpadów radioaktywnych. Toksyczny materiał ma pozostać pod ziemią do momentu, gdy przestanie być niebezpieczny - 100 tysięcy lat.

 • Czas trwania: 75 minut, Gatunek: Film dokumentalny
 • Reżyseria: Michael Madsen

Jądro wieczności w telewizji

ZwińRozwiń

Multimedia

Twórcy

 • Michael Madsen Reżyseria
 • Heikki Farm F.S.C Zdjęcia

Opis programu

ZwińRozwiń

Onkalo to składowisko odpadów radioaktywnych znajdujące się wewnątrz systemu podziemnych tuneli wykutych w skale na głębokości 400 metrów pod poziomem morza. Mają tu trafić odpady z elektrowni jądrowej usytuowanej na wyspie Olkiluoto - jednego z dwóch tego typu zakładów działających w Finlandii. Toksyczny materiał ma pozostać pod ziemią do momentu, gdy przestanie być niebezpieczny, czyli 100 tysięcy lat. Autor dokumentu wykorzystuje Onkalo jako pretekst do stworzenia filmowej medytacji nad moralnością cywilizacji.

Dokument "Jądro wieczności" Michaela Madsena jest adresowany do przyszłych pokoleń Ziemian. Przedstawia pierwszy, wykuty w skale pod ziemią skład odpadów radioaktywnych. Miejsce nazwano Onkalo, co w języku fińskim znaczy schowek. Po zapełnieniu składu odpadami, pochodzącymi jedynie z terenów fińskich, skład zostanie zabetonowany. Ma przetrwać 100 tysięcy lat. W filmie ukazano wszystkie aspekty składowania odpadów i próby rozwiązania problemów i zagrożeń dla przyszłych pokoleń. Naukowcy i twórcy Onkalo zastanawiają się nad sposobami zabezpieczeń, nad naturą ludzką, a co za tym idzie również nad pomysłem pozostawienia tego miejsca w całkowitym zapomnieniu.

Komentarze

Skomentuj
 • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

  Ocena społeczności: 7.2 Głosów: 13

  Hity dnia

  Wszystkie hity »

  Logowanie

  Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

  ×