Jedynie prawda jest ciekawa

Jedynie prawda jest ciekawa, Polska 1995

Ostatnia część filmu opowiada o powojennych losach Józefa Mackiewicza. W 1945 r. Sąd Koleżeński Związku Dziennikarzy RP - Syndykat "Włochy" oczyścił pisarza z zarzutów o kolaborację z Niemcami.

  • Czas trwania: 47 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Jedynie prawda jest ciekawa w telewizji

ZwińRozwiń

Twórcy

  • Robert Kaczmarek Autor

Opis programu

ZwińRozwiń

Ostatnia część filmu opowiada o powojennych losach Józefa Mackiewicza. Po krótkim pobycie w Rzymie w 1946 r. pisarz przeniósł się do Londynu, a w połowie lat 50. - do Monachium. Wcześniej jednak, w listopadzie 1945 r., Sąd Koleżeński Związku Dziennikarzy RP - Syndykat "Włochy" oczyścił go z zarzutów o kolaborację z Niemcami. Dla władz PRL-u pozostał jednak kolaborantem, co oznaczało, że w kraju był skazany na śmierć cywilną. Jego książki: "Droga donikąd", "Watykan w cieniu czerwonej gwiazdy", dopiero w latach 80. zaczęły docierać do Polski.

Film dokumentalny, 30 min, 3 odc. , TVP 1996 Reżyseria: Robert KaczmarekScenariusz: Włodzimierz Bolecki Występują: Aleksandra Niemczyk, Kazmierz Orłoś, Jacek Trznadel, Jerzy Jaruzelski, Jerzy Fliszke, Zdzisław Skaradziński Ostatnia część filmu opowiada o powojennych losach Józefa Mackiewicza. Po krótkim pobycie w Rzymie, w 1946 r. przeniósł się do Londynu, a w połowie lat 50. - do Monachium. Wcześniej jednak, w listopadzie 1945 r. Sąd Koleżeński Związku Dziennikarzy RP - Syndykat "Włochy" oczyścił go z zarzutów o kolaborację z Niemcami. Część emigracji tego werdyktu nie przyjęła do wiadomości. W publikacjach emigracyjnych był z tego powodu stale atakowany. Dla władz PRL również kolaborantem pozostał, co oznaczało, że w kraju był pisarzem przemilczanym, skazanym na śmierć cywilną. A napisał wiele interesujących książek: "Droga donikąd", "Kontra", "Lewa wolna", "Watykan w cieniu czerwonej gwiazdy", by wymienić choćby kilka tytułów. Dopiero w latach 80. zaczęły one docierać do Polski, wychodziły w drugim obiegu. Zmarł 31 stycznia 1985 r. w Monachium i tam odbyły się skromne uroczystości pogrzebowe. W kilka dni później urna z jego prochami spoczęła w Londynie, na cmentarzyku przy kościele św. Andrzeja Boboli.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×