Jego imię Polska. Tadeusz Kościuszko

Jego imię Polska. Tadeusz Kościuszko, Polska 2006

Film przedstawia sylwetkę Tadeusza Kościuszki (ur. 4 lutego 1746 r. w Siechnowicach, zm. 15 października 1817 r. w Solurze), bohatera dwojga narodów - Polski i Stanów Zjednoczonych.

  • Czas trwania: 54 minut, Gatunek: Film dokumentalny
  • Reżyseria: Lucyna Smolińska, Mieczysław Sroka

Jego imię Polska. Tadeusz Kościuszko w telewizji

ZwińRozwiń

Twórcy

  • Lucyna Smolińska Scenariusz
  • Mieczysław Sroka Scenariusz
  • Lucyna Smolińska Reżyseria
  • Mieczysław Sroka Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

Film przedstawia sylwetkę Tadeusza Kościuszki, bohatera dwojga narodów - Polski i Stanów Zjednoczonych. Urodził się w Siechnowicach, nauki pobierał w Szkole Rycerskiej w Warszawie, m.in. u księcia Adama Kazimierza Czartoryskiego, później studiował w Paryżu w Królewskiej Akademii Malarstwa i Rzeźby. Doskonalił również zainteresowania w dziedzinie inżynierii wojskowej, architekturze i malarstwie. Rozgoryczony sytuacją osobistą wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie walczył o niepodległość tego kraju.

Film przedstawia sylwetkę Tadeusza Kościuszki, bohatera dwojga narodów - Polski i Stanów Zjednoczonych, którego życie i dokonania żyją w legendzie. Urodził się w Siechnowicach, nauki pobierał w Szkole Rycerskiej w Warszawie, m. in. u księcia Adama Kazimierza Czartoryskiego, później studiował w Paryżu w Królewskiej Akademii Malarstwa i Rzeźby. Doskonalił również swoje zainteresowania w dziedzinie inżynierii wojskowej, architekturze i malarstwie. Rozgoryczony sytuacją osobistą wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie przebywał 8 lat, walcząc o niepodległość tego kraju i zdobywając wysokie uznanie wśród amerykańskich dowódców. Do dziś cieszy się tam popularnością; wystawiono mu wiele pomników, jego imieniem nazwano miasta i ulice. Po powrocie do Polski otrzymał podpisaną przez króla nominację na generała majora wojsk koronnych. Jego dokonania w czasie Insurekcji zapisały się na zawsze na kartach historii. Po niewoli i uwięzieniu przez cara wyjechał na emigrację do Francji i Szwajcarii, gdzie w Solurze spędził ostatnie dni swego życia i tam zmarł.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×