Jekyll i Hyde _ historia prawdziwa

Jekyll and Hyde: The True Story, Wielka Brytania 2004

Prawdziwa historia szkockiego biznesmena Williama Brodie'go (1741-1788), którego przypadek rozdwojonej osobowości zainspirował Roberta Louisa Stevensona do napisania słynnej powieści kryminalnej.

  • Czas trwania: 60 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Jekyll i Hyde _ historia prawdziwa w telewizji

ZwińRozwiń

Opis programu

ZwińRozwiń

Prawdziwa historia szkockiego biznesmena Williama Brodie'go, którego przypadek rozdwojonej osobowości zainspirował Roberta Louisa Stevensona do napisania słynnej powieści kryminalnej. Za dnia William Brodie był odnoszącym sukcesy biznesmenem, wiernym mężem, kochającym ojcem oraz religijnym, szanowanym obywatelem Edynburga. Czego nie wiedział nikt aż do jego publicznego procesu sądowego i egzekucji, w nocy był on hazardzistą, alfonsem i nie stroniącym od seksualnych ekscesów tajnym szefem jednego z najsłynniejszych edynburskich gangów.

Za dnia William Brodie był odnoszącym sukcesy biznesmenem, wiernym mężem, kochającym ojcem oraz religijnym, szanowanym obywatelem Edynburga. Czego nie wiedział nikt aż do jego publicznego procesu sądowego i egzekucji, w nocy był on hazardzistą, alfonsem i nie stroniącym od seksualnych ekscesów tajnym szefem jednego z najsłynniejszych edynburskich gangów. Postać Brodie'go fascynowała Roberta Louisa Stevensona przez całe życie, kiedy więc w 1886 roku został poproszony o napisanie jednej z popularnych w czasach wiktoriańskich powieści kryminalnych ('shilling shockers') postanowił wykorzystać osobę Brodiego jako jej bohatera. Niezwykła, prawdziwa historia i jej powieściowa, udramatyzowana przeróbka zabierają widzów w sam środek naukowej debaty na temat tego jak wygląda rzeczywistość w świecie osoby cierpiącej na rozdwojenie lub rozszczepienie osobowości.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×