Johannes Hevelius Dantiscanus

Polska 2012

Dokument o gdańskim astronomie i matematyku Janie Heweliuszu. Przyjęcie w poczet The Royal Society wskazało miejsce Heweliusza w gronie najwybitniejszych naukowców ówczesnego świata.

  • Czas trwania: 45 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Johannes Hevelius Dantiscanus w telewizji

ZwińRozwiń
  • Poniedziałek 18.03.2013 09:30

    TVP 1

  • Sobota 02.03.2013 12:20

    TVP 1

Opis programu

ZwińRozwiń

Dokument o gdańskim astronomie i matematyku Janie Heweliuszu. Urodził się on w 1611 r. w zamożnej rodzinie. Duży wpływ na jego życie miał profesor nauk ścisłych, który zainteresował chłopca astronomią. W trakcie podróży po Europie Heweliusz poznał wielu przedstawicieli nauki, z którymi utrzymywał później kontakty. W Gdańsku badacz urządził obserwatorium astronomiczne. Z własnych środków finansował badania i publikacje. Przyjęcie w poczet The Royal Society wskazało miejsce Heweliusza w gronie najwybitniejszych naukowców ówczesnego świata.

(JOHANNES HEVELIUS DANTISCANUS) Film dokumentalny, Polska 2012 Scenariusz i reżyseria: Michał Juszczakiewicz Twórca filmu, Michał Juszczakiewicz, jest zarazem narratorem. Spacerując po Gdańsku, miejscu urodzenia bohatera dokumentu, Jana Heweliusza, przenosi widza w XVII wiek, do czasów, kiedy wielki astronom żył i tworzył. Film uatrakcyjniają inscenizowane sekwencje, obrazujące wydarzenia sprzed czterech wieków, wizualne techniki komputerowe oraz bogata ikonografia i udział aktorów odtwarzających główne postaci opowieści. Obszerna baza dokumentacyjna umożliwiła ukazanie wielu nieznanych faktów oraz przedstawienie najnowszych odkryć dotyczących badań i instrumentarium Heweliusza. Ten dokumentalno - edukacyjny film, współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej i Miasto Gdańsk, wyprodukowano z okazji obchodów Roku Jana Heweliusza, dla uczczenia 400. rocznicy urodzin wielkiego matematyka, konstruktora instrumentów naukowych i "księcia astronomów", jak nazywali go jego współcześni. Międzynarodowe jury nagrodziło film Srebrnym Smokiem w Yuyao w Chinach, podczas CICSEP 2012. Wszechświat intrygował ludzkość od zarania dziejów. Najbardziej światłe umysły włączały się w próby poznania jego tajemnic. Do tych największych badaczy zaliczyć można niewątpliwie gdańszczanina Jana Heweliusza, którego łaciński zapis nazwiska przybiera formę Johannes Hevelius Dantiscanus. Przyszedł na świat 28 stycznia 1611 roku w Gdańsku, w zamożnej luterańskiej rodzinie znanego rodu browarników Houelke’ów. Ojciec wierzył, że syn pierworodny przejmie rodzinne browary, ale chłopiec najchętniej kierował wzrok ku niebu. Ogromny wpływ na przyszłe dzieło Heweliusza miało Gdańskie Gimnazjum Akademickie, gdzie rozpoczął naukę w 1618 r. To tu na dobre poświęcił się astronomii pod wpływem profesora nauk ścisłych, Piotra Krugera. Kolejnym etapem w życiu 19 - letniego już Heweliusza były studia prawniczo - ekonomiczne w Lejdzie. Ze względu na niski poziom astronomii na uczelni, wyruszył na podbój m.in. Londynu, gdzie wraz z kolegami organizował naukową wyprawę do Włoch.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×