Jonasz w brzuchu Lewiatana

Jonasz w brzuchu Lewiatana, Polska 2014

Opowieść o życiu Jonasza Kofty - o tym, jak w PRL-u znajdował enklawy wolności i jaką cenę za to płacił, a także o chorobie, którą pokonał, i o śmierci, która przyszła niespodziewanie.

  • Czas trwania: 55 minut, Gatunek: Film dokumentalny
  • Reżyseria: Krzysztof Wierzbicki

Jonasz w brzuchu Lewiatana w telewizji

ZwińRozwiń

Multimedia

Twórcy

  • Krzysztof Wierzbicki Scenariusz
  • Krzysztof Wierzbicki Reżyseria
  • Svitlana Topor Montaż
  • Andrzej Wojciechowski Zdjęcia
  • Krzysztof Wierzbicki Autor

Opis programu

ZwińRozwiń

Opowieść o życiu Jonasza Kofty - o tym, jak w PRL-u znajdował enklawy wolności i jaką cenę za to płacił, o chorobie, którą pokonał, i o śmierci, która przyszła niespodziewanie. Niektóre utwory artysty stały się komentarzem do kolejnych epizodów z jego życia. Film wzbogacają materiały archiwalne, które odtwarzają atmosferę PRL-u lat 60., 70. i 80. Z tym okresem są związane różne obszary działania Jonasza: Kabaret pod Egidą, Klub Studencki "Hybrydy", Polskie Radio. Poetę wspominają najbliżsi, aktorzy, kompozytorzy, wykonawcy tekstów i koledzy.

Opowieść o życiu Jonasza Kofty w PRL - u. O tym, jak w tym systemie znajdował sobie enklawy wolności i jaką cenę za to płacił. O jego wiecznej wędrówce, o sukcesach i dramatach, o chwilach buntu wobec zniewolenia i momentach godzenia się z losem, o chorobie, którą przewalczył i o śmierci, która przyszła niespodziewanie i za wcześnie. Ale i o radości życia, dowcipie i pogodzie ducha. Film nie jest wyliczanką piosenek autorstwa bohatera. Niektóre utwory Jonasza Kofty stały się wręcz komentarzem do kolejnych epizodów z życia poety. Film wzbogacają materiały archiwalne, które odtworzą atmosferę PRL - u w latach 60. , '70. i 80. Kontrapunkt stanowi piosenka Kofty "Radość o poranku". Z tego okresu pojawi się pięć obszarów działalności Jonasza: Kabaret pod Egidą, Klub Studencki Hybrydy, Polskie Radio, knajpa Estrada. Jonasza Koftę wspominają jego najbliżsi: żona Jaga i syn Piotr oraz aktorzy, kompozytorzy, wykonawcy jego tekstów, koledzy po piórze, m.in.: Jan Pietrzak, Stefan Friedmann, Wojciech Młynarski, Andrzej Dudziński, Ewa Dałkowska, Irena Karel, Hanna Banaszak, a także inni koledzy, towarzysze biesiad i wędrówek Jonasza po mieście. Współcześnie realizowane sceny (wspomnienia) zostały zilustrowane licznymi materiałami archiwalnymi. Na epilog złoży się opowieść przyjaciół o chorobie Jonasza i o jego niespodziewanej śmierci, oraz symboliczna scena w dawnym barze Przechodnim (naprzeciwko starych Hybryd).

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: 8.0 Głosów: 1

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×