Józef Zator-Przytocki pseudonim Czeremosz

Polska 2018

Ksiądz Józef Zator-Przytocki był kapelanem AK na Podkarpaciu, a po wojnie więźniem politycznym. Został odznaczony orderem Virtuti Militari, Krzyżem Walecznych i Złotym Krzyżem Zasługi z Mieczami.

  • Czas trwania: 63 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Józef Zator-Przytocki pseudonim Czeremosz w telewizji

ZwińRozwiń

Twórcy

  • Jolanta Roman _ Stefanowska Scenariusz
  • Grażyna Górniak Montaż
  • Krzysztof Iglikowski Zdjęcia

Opis programu

ZwińRozwiń

Ksiądz Józef Zator-Przytocki był kapelanem AK na Podkarpaciu. Po wojnie trafił do Gdańska z zadaniem odbudowania kościoła i wspólnoty Polaków z Wileńszczyzny i Nowogródka. W czasach stalinowskich został aresztowany. Był torturowany, ostatecznie skazano go na 15 lat więzienia. Po odbyciu kary wrócił do Gdańska. Kontynuował duchową misję - nadal organizował modlitwy za ojczyznę i manifestacje patriotyczne. Zmarł nagle 26 listopada 1978 roku. Został odznaczony orderem Virtuti Militari, Krzyżem Walecznych i Złotym Krzyżem Zasługi z Mieczami.

Film dokumentalny, 63 min, Polska, 2018 Scenariusz i reżyseria: Jolanta Roman - Stefanowska Zdjęcia: Krzysztof Iglikowski Bohaterem filmu jest ks. ppłk dr Józef Zator Przytocki, pseudonim Czeremosz, kawaler Virtuti Militari, Krzyża Walecznych, Złotego Krzyża Zasługi z Mieczami, wybitny duchowny, kapelan i żołnierz Armii Krajowej, a także więzień polityczny czasów stalinowskich. Był kapelanem AK na Podkarpaciu. Zaraz po wojnie trafił do Gdańska, z zadaniem odbudowania kościoła i wspólnoty Polaków z Wileńszczyzny i Nowogródka. Aresztowany, torturowany i skazany na 15 lat więzienia. Po ośmiu latach wraca do Gdańska, kontynuując swą misję, nadal organizował modlitwy za Ojczyznę i manifestacje patriotyczne z okazji 3 maja i 11 listopada. Zmarł nagle 26 listopada 1978 roku.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×