Kaena: Zagłada światów

Kaena - La prophétie / Kaena - The Prophecy, Francja/Kanada 2003

Nastoletnia Kaena mieszka w wiosce na czubku gigantycznego drzewa Axis. Kiedy drzewo zaczyna umierać, Kaena, która nie chce słuchać rozkazów Wielkiego Kapłana, schodzi do ziemskiego świata.

 • Czas trwania: 100 minut, Gatunek: Film animowany
 • Reżyseria: Chris Delaporte, Pascal Pinon

Kaena: Zagłada światów w telewizji

ZwińRozwiń
 • Piątek 05.03.2010 23:10

  TVN 7

 • Niedziela 01.11.2009 23:45

  TVN 7

 • Czwartek 23.07.2009 23:10

  TVN 7

Twórcy

 • Chris Delaporte Reżyseria
 • Pascal Pinon Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

Kaena to ambitna nastolatka, która mieszka w wiosce na czubku gigantycznego drzewa Axis. Mieszkańcy składają w ofierze groźnie wyglądającym bogom sok zbierany z drzewa. Kiedy Axis zaczyna umierać, a jego sok wysycha, okrutni bogowie wpadają we wściekłość. Ludzie, na których czele stoi Wielki Kapłan, próbują znaleźć sposób na obłaskawienie bóstw. Jedynie Kaena nie chce słuchać rozkazów przywódcy. Konflikt z nim zmusza ją do ucieczki. Kaena, jako pierwsza mieszkanka Axis, schodzi do ziemskiego świata.

Kaena to ambitna nastolatka, która mieszka w małej wiosce na czubku gigantycznego, wysokiego na kilkadziesiąt kilometrów drzewa Axis. Mieszkańcy wioski regularnie składają w ofierze swoim groźnie wyglądającym bogom sok zbierany z drzewa. Axis jednak zaczyna umierać, a jego sok gwałtownie wysycha, co rozwściecza okrutnych bogów. Ludzie, na których czele stoi Wielki Kapłan, desperacko próbują znaleźć sposób na obłaskawienie bóstw. Jedynie Kaena nie chce słuchać rozkazów kapłana. Konflikt z nim zmusza ją do ucieczki, a droga jest tylko jedna: w dół drzewa. W ten sposób Kaena, jako pierwsza mieszkanka Axis, schodzi do ziemskiego świata. "Kaena - zagłada światów" to pierwszy europejski film w całości zrealizowany za pomocą komputerowej grafiki. Od początku planowany był jako odpowiedź na amerykańskiego "Shreka" (2001) i japońsko-amerykański obraz "Final Fantasy" (2001. Realizacja "Kaeny", wyjątkowego we francuskiej kinematografii obrazu, zajęła prawie siedem lat i pochłonęła około 26 milionów dolarów. Wśród twórców znalazło się wielu debiutantów. Zarówno dla Chrisa Delaporte'a (również autor scenariusza), jak i Pascala Pinona był to reżyserski debiut na wielkim ekranie Pinon pracował wcześniej jedynie przy telewizyjnym serialu "Animal Crackers" z 1997 roku. Wielowątkowa, bogata w symbolikę historia opowiedziana w "Kaenie - zagładzie światów" to także dzieło czterech początkujących scenarzystów: oprócz Chrisa Delaporte'a w pracach udział wzięli Patrick Daher, Tarik Hamdine i Kenneth Oppel, który obecnie współpracuje ze Stephenem Sommersem, twórcą popularnej serii horrorów o powracającej do życia egipskiej mumii ("Mumia", "Mumia powraca" i "Revenge of the Mummy: The Ride"). W oryginalnej francuskiej wersji "Kaeny - zagłady światów" głosu głównej bohaterce użyczyła Cécile De France, urodzona w Belgii francuska aktorka, której sławę przyniosła rola sympatycznej lesbijki Isabelle w filmie "Smak życia" (2002) i "Smak życia 2" (2005) Cédrica Klapisha. Za udział w pierwszej części tego francuskiego przeboju De France otrzymała nagrodę Lumiere.

Komentarze

Skomentuj
 • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×