Kamień

Polska 2016

W 1981 roku, w piątą rocznicę wydarzeń radomskich, na skrzyżowaniu ulicy Żeromskiego z ulicą 1 Maja (dzisiaj 25 Czerwca) wmurowano kamień węgielny.

  • Czas trwania: 55 minut, Gatunek: Film dokumentalny
  • Reżyseria: Jacek Gwizdała

Kamień w telewizji

ZwińRozwiń

Multimedia

Twórcy

  • Jacek Knopp Zdjęcia
  • Jacek Gwizdała Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

W 1981 roku, w piątą rocznicę wydarzeń radomskich, na skrzyżowaniu ulicy Żeromskiego z ulicą 1 Maja (dzisiaj 25 Czerwca) wmurowano kamień węgielny. Pomnik stał się niemym świadkiem początków radomskiej Solidarności i cynicznych operacji SB. Towarzyszył mieszkańcom miasta podczas represji stanu wojennego i problemów transformacji ustrojowej.

Z myślą o pomniku upamiętniającym pokrzywdzonych i prześladowanych w czerwcu 1976 roku w Radomiu, w piątą rocznicę tych wydarzeń, na skrzyżowaniu ulicy Żeromskiego z ulicą wówczas 1 Maja, dzisiaj 25 Czerwca wmurowano kamień węgielny. Stał się on niemym świadkiem początków radomskiej Solidarności i cynicznych operacji SB. Towarzyszył mieszkańcom miasta z wyrokiem podczas represji stanu wojennego i problemów ustrojowej transformacji. Obserwował modlitewne zamyślenie świętego Jana Pawła II i zmagania zwykłych ludzi z otaczającą ich brutalną rzeczywistością. Był świadkiem narodzin miłości i zwiastunem śmierci. Nie dane mu było stać się pomnikiem, chociaż w 1981 roku takie były intencje jego fundatorów. Jeśli ci umilkną, kamienie wołać będą. (Łk 19, 28 - 40). Osią narracyjną filmu jest więc ów legendarny i symboliczny kamień, wokół którego przez wiele lat koncentrowało się życie polityczne i społeczne Radomia. U stóp tego kamienia modlił się długo, samotnie, w smutnej zadumie Jan Paweł II. Wiedział, co ten kamień znaczy.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×