Karcer

Polska 2016

Reportaż podąża śladem mniej znanych miejsc, w których byli przetrzymywani członkowie powojennego podziemia niepodległościowego. Opowieści wzbogacono zeznaniami więźniów.

  • Czas trwania: 27 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Karcer w telewizji

ZwińRozwiń

Multimedia

Opis programu

ZwińRozwiń

Pretekstem do nakręcenia reportażu stało się przypadkowe odkrycie, którego dokonał historyk IPN Jacek Pawłowicz podczas realizacji zdjęć do filmu Arkadiusza Gołębiewskiego pt. "Kochankowie z lasu". W odnalezionym karcerze zlokalizowanym na terenie dawnego 10. pawilonu aresztu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie przetrzymywano w latach 1945-1956 żołnierzy wyklętych. Reportaż podąża śladem mniej znanych miejsc, w których byli więzieni członkowie powojennego podziemia niepodległościowego. Opowieści wzbogacono zeznaniami więźniów.

Pretekstem do nakręcenia reportażu jest przypadkowe odkrycie, którego dokonał historyk IPN Jacek Pawłowicz, podczas realizacji zdjęć do filmu Arkadiusza Gołębiewskiego pt. "Kochankowie z lasu". W odkrytym karcerze, zlokalizowanym na terenie dawnego Pawilonu X Aresztu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie przetrzymywano w latach 1945 - 56 m.in. Żołnierzy Wyklętych. W reportażu idziemy śladem mniej znanych miejsc, w których byli przetrzymywani Żołnierze Wyklęci. Dziś często są to zwykłe domy, których lokatorzy, do niedawna, nie zdawali sobie nawet sprawy, jakie mroczne tajemnice kryją piwnice ich domostw. Mieszkańcy miast i miasteczek rozsianych po całej Polsce, często nawet nie wiedzą, że ściany domów, które mijają codziennie w drodze do sklepu czy pracy, przesiąknięte są krwią bohaterów. Chcemy pokazać te miejsca, które nieraz zachowały się w niemal niezmienionym stanie, a także porozmawiać z ludźmi, którzy dbają o to, by je upamiętnić i działają lokalnie, by nie zaginęła pamięć o miejscowych bohaterach. Opowieści o tych miejscach, wzbogacamy krótkimi zeznaniami, osób, które były tam więzione.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×