Katedra

Polska 2002

Debiutancki krótkometrażowy film animowany, kandydat do Oscara 2002. To utrzymana w konwencji onirycznej impresji historia człowieka, który przybywa do tajemniczej, niedokończonej katedry.

  • Czas trwania: 10 minut, Gatunek: Film animowany
  • Reżyseria: Tomasz Bagiński

Katedra w telewizji

ZwińRozwiń

Twórcy

  • Jacek Dukaj Scenariusz
  • Tomasz Bagiński Scenariusz
  • Tomasz Bagiński Reżyseria
  • Adam Rosiak Muzyka

Opis programu

ZwińRozwiń

Debiutancki krótkometrażowy film animowany Tomasza Bagińskiego "Katedra", jeden z kandydatów do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej w 2002 r. Jest to utrzymana w konwencji onirycznej impresji historia człowieka, który przybywa do tajemniczej, niedokończonej katedry. Gdy pada na nią światło z olbrzymiego słońca, budowla niespodziewanie ożywa. Praca nad "Katedrą" zajęła jej twórcy niemal trzy lata: od września 1999 r. do kwietnia 2002 r.

Praca nad "Katedrą" zajęła jej twórcy niemal trzy lata: od września 1999 r. do kwietnia 2002. Tomasz Bagiński, 28-letni białostocczanin, niedoszły student ASP i "niedokończony" architekt (rzucił studia po trzech latach), tworzył film w wolnych chwilach w firmie Platige Image, w której na co dzień pracuje i która specjalizuje się w efektach specjalnych oraz animacji na potrzeby reklamy i kina. Inspiracją dla niego stało się opowiadanie Jacka Dukaja, cenionego autora literatury fantasy, ale widać tam również wpływy malarstwa Zdzisława Beksińskiego, Fernanda L'gera i Rembrandta, architektury gotyku i budowli Antonio Gaudiego. Od premiery latem 2002 r. "Katedra" zebrała szereg wyróżnień, m.in. główną nagrodę na prestiżowych targach Siggraph w San Antonio, co automatycznie uprawniło ją do ubiegania się o Oscara. Fachowcy od grafiki komputerowej uznali ją za perłę w dziedzinie animacji, a amerykańskie Studio Walta Disneya zwróciło się do autora z prośbą o możliwość prezentowania filmu na seminariach dla grafików jako filmu instruktażowego. Ostatecznie film nagrody nie zdobył, ale jego autor udowodnił, że jest twórcą bardzo zdolnym i na pewno jeszcze sięgnie po najwyższe artystyczne trofea.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: 7.5 Głosów: 2

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×