Kazimierz Wielki

Polska 1976

Opowieść o jednym z najwybitniejszych królów Polski. Życie Kazimierza Wielkiego dobiega kresu. Nachodzą go wspomnienia z czasów młodości, gdy po śmierci ojca został koronowany na króla Polski.

  • Czas trwania: 70 minut, Gatunek: Film historyczny
  • Reżyseria: Ewa Petelska, Czesław Petelski

Kazimierz Wielki w telewizji

ZwińRozwiń

Multimedia

Obsada

  • Krzysztof Chamiec jako Kazimierz Wielki
  • Władysław Hańcza
  • Zofia Saretok jako Cudka
  • Wiesław Gołas

Twórcy

  • Ewa Petelska Reżyseria
  • Czesław Petelski Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

Opowieść o jednym z najwybitniejszych królów Polski. Życie Kazimierza Wielkiego dobiega kresu. Nachodzą go wspomnienia z czasów młodości, gdy po śmierci ojca został koronowany na króla Polski. W wieku piętnastu lat ożeniono go z Aldoną, córką wielkiego księcia litewskiego.

Historyczny. Jedno z największych przedsięwzięć w historii polskiej kinematografii. ;Barwny fresk historyczny, ukazujący osobę króla Kazimierza Wielkiego na tle najważniejszych wydarzeń politycznych epoki. ;Umierający król Kazimierz wspomina kluczowe epizody ze swojego długiego życia - zawarte z przyczyn politycznych małżeństwo, tragiczny romans z węgierską dwórką, bitwę pod Płowcami i śmierć Władysława Łokietka, po którym odziedziczył koronę. Władca dążył do zbudowania silnego, nowoczesnego państwa. Musiał podjąć szereg kontrowersyjnych decyzji, zarówno politycznych, jak i osobistych. Walczył z wieloma trudnościami - opozycją kościoła, samowolą wielmożów, najazdami Tatarów... Największą porażką Kazimierza okazał się brak męskiego potomka. Mimo to monarcha umiera ze świadomością, że jego rządy przyczyniły się do wzmocnienia pozycji Polski w Europie. ;"Kazimierza Wielkiego" można określić mianem superprodukcji. W realizacji filmu wzięło udział 150 aktorów, kilka tysięcy statystów i kilkaset koni. Licząca ponad 100 osób ekipa pracowała m.in. w NRD, Czechosłowacji i Francji. Naturalnej wielkości repliki drewnianych budowli stanęły na terenie poligonu wojskowego w Biedrusku, zaś autentyczne meble wypożyczono z magazynów muzeum w Malborku... ; ;Udogodnienia: napisy dla niesłyszących i audiodeskrypcja

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: 7.0 Głosów: 1

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×