Kiedy Sally spotkała Selmę

When Sally Met Selma, Wielka Brytania 2011

Sally, z pochodzenia Żydówka, w czasie wojny w byłej Jugosławii pomagała cywilom. Wśród uratowanych przez nią dzieci byli Selma i Mizra. Po latach Sally otrzymała zaproszenie na ślub Selmy.

 • Czas trwania: 60 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Kiedy Sally spotkała Selmę w telewizji

ZwińRozwiń
 • Wtorek 27.11.2012 14:15

  TVP 2

 • Środa 12.09.2012 14:10

  TVP 2

Opis programu

ZwińRozwiń

Brytyjka Sally Becker, z pochodzenia Żydówka, w czasie wojny w byłej Jugosławii pomagała cywilom. Podczas jednej z misji wywiozła grupę ciężko rannych dzieci i ich matek z Mostaru. Wśród uratowanych dzieci było rodzeństwo Selma i Mizra, którzy wyjechali z rodzicami do Stanów Zjednoczonych. Przez 17 lat Sally nie wiedziała, co się z nimi dzieje, aż pewnego dnia otrzymała zaproszenie na ślub Selmy. Dla niej i dla jej brata Sally jest bohaterką. W filmie rodzeństwo opowiada o dzieciństwie w Mostarze i koszmarze wojny.

W czasie wojny w byłej Jugosławii Brytyjka Sally Becker pomagała w Bośni ofiarom krwawych walk. Podczas jednej z misji z rozdartego wojną Mostaru wywiozła grupę ciężko rannych dzieci i ich matki. Mali pacjenci trafili do amerykańskiego szpitala wojskowego, gdzie otrzymali niezbędną pomoc. Wśród uratowanych dzieci była Selma i jej brat Mizra, którzy następnie wraz z rodzicami trafili do Stanów Zjednoczonych. Przez 17 lat Sally nie wiedziała, co się z nimi dzieje. Pewnego dnia otrzymała e - mail z Nowego Jorku z zaproszeniem na ślub Selmy... Sally Becker z pochodzenia jest Żydówką. W latach 80. mieszkała w Izraelu w kibucu. W tamtym czasie toczyła się wojna libańska. Dziewczyna pracowała w grupie nastoletnich ochotników, którzy donosili do schronów jedzenie. 9 lat później, w czasie wojny w Zatoce, Sally pojechała na Bliski Wschód, gdzie pomagała uchodźcom z Iraku przedostać się do Jordanii. Kiedy zaś wybuchła wojna w Jugosławii, zgłosiła się do organizacji "Słoneczniki", która działała w Chorwacji. Potrzebowali wolontariuszy do obozów uchodźców. Sally jest malarką, uznano więc, że może prowadzić warsztaty terapeutyczne dla dzieci. Rodzeństwo Selma i Mizra pytani o dzieciństwo w Mostarze, opowiadają, że było szczęśliwe, ale wybuchła wojna i wszystko się zmieniło. Jako dzieci przeżyli tam najgorszy koszmar. Oboje byli ranni. Trafili do szpitala w Mostarze, który nie przypominał normalnego szpitala. Jak wspominają, brakowało lekarstw, nie było prądu. Podobnie jak inni ranni leżeli na podłodze w kałużach krwi. Kiedy zdjęto z nich ubrania, Mizra zobaczył, że nie ma stopy, a jego siostra straciła rękę. Obydwoje musieli być operowani, ale brakowało środków znieczulających. Została tylko jedna dawka. Selma oddała ją bratu, a sama przeszła operację bez znieczulenia. Brytyjski film dokumentalny jest zapisem wzruszającego spotkania Sally z jej podopiecznymi z Mostaru. Odważna Brytyjka, która ich stamtąd wywiozła, jest dla nich wielką bohaterką.

Komentarze

Skomentuj
 • Ela (gość)

  Witam!! Przyznaję,że oglądając ten film bardzo wzruszyłam się, popłakałam słuchając wypowiedzi zarówno pani Sally jak i uratowanego przez pania rodzeństwa. Sally jesteś wielką bohaterką, dzięki Tobie malutkie wtenczas dzieci przeżyły, choć zostały tak okrutnie na całe życie okaleczone. Spotkanie Wasze po tylu latach napewno było wielkim, niezapomnianym przezyciem., Sally bądż dumna ze swojej postawy, tak ciężką misję wypełniłaś w 100%; nie wiem, czy ten komentarz trafi do pani rąk ale życzę wszystkiego co najlepsze Ela z Radomia.

  12.09.2012 22:18

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×