Kino dla młodych

The Teen Movie Boom, Wielka Brytania 2011

Nostalgiczna podróż po produkcjach filmowych, które od pokoleń kształtują postawy młodych ludzi. Na podstawie rozmów z twórcami autorki starają się pokazać bogatą historię filmu młodzieżowego.

  • Czas trwania: 65 minut, Gatunek: Film dokumentalny
  • Reżyseria: Clara Kuperbag, Julia Kuperberg

Kino dla młodych w telewizji

ZwińRozwiń

Twórcy

  • Clara Kuperbag Reżyseria
  • Julia Kuperberg Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

Autorki zapraszają w podróż po produkcjach filmowych, które od pokoleń kształtują postawy młodych ludzi. Kluczem do sukcesu tego gatunku filmu jest umiejętne pokazanie świata widzianego oczami młodych ludzi. Choć problemy wieku dorastania od pokoleń pozostają niezmienne, ciągłym przeobrażeniom ulega rzeczywistość, w której młodzież próbuje się odnaleźć. By zaspokoić jej potrzeby i oczekiwania, filmowcy zmuszeni są podążać za najnowszymi trendami. Młodzi widzowie szukają w kinie szczerości i odpowiedzi na nurtujące ich pytania.

Autorki dokumentu zapraszają w nostalgiczną podróż po produkcjach filmowych, które od pokoleń kształtują postawy młodych ludzi. Na podstawie rozmów z twórcami i znawcami mediów starają się pokazać bogatą historię filmu młodzieżowego i jego kulturową ewolucję. Za sprawą przeniesionej na ekrany kin sagi „Zmierzch” pojęcie filmu młodzieżowego na nowo zaistniało w świadomości wielu odbiorców. Gatunek ten ma jednak długoletnią historię i od początku istnienia - wierną nastoletnią widownię. Pierwsze młodzieżowe filmy powstały w latach 50. i już wtedy cieszyły się ogromną popularnością. Sztandarowym obrazem tamtych lat był amerykański „Rock around the clock” Freda F. Searsa, pierwszy film w rytmie Rock’n’Rolla. Młodzi ludzie identyfikowali się z jego bohaterami, w ich problemach widzieli odzwierciedlenie własnych trosk. Do tego kochali rock’n’rolla, poprzez którego - na przekór dorosłym - próbowali wyrażać siebie. Muzyka i taniec to wiodące motywy kina młodzieżowego. W latach 70. i 80. reprezentowały je takie filmy, jak „Gorączka sobotniej nocy” czy „Grease”. W wielu kręgach panuje przekonanie, że film młodzieżowy to domena „drugoplanowych” reżyserów. Autorki dokumentu obalają tę popularną tezę. Również twórcy pokroju George’a Lucasa czy Francisa Forda Coppoli mają na swoim koncie obrazy dla nastoletnich widzów - pierwszy z nich w 1973 roku nakręcił „Amerykańskie graffiti” o świeżych absolwentach szkoły średniej, dziesięć lat później powstali „Wyrzutkowie” Lucasa, określani jako „Przeminęło z wiatrem” dla nastolatków. Analizując obrazy młodzieżowe na przestrzeni lat, widać, że kluczem do ich sukcesu jest umiejętne pokazanie świata widzianego oczami młodych ludzi. Choć problemy wieku dorastania od pokoleń pozostają niezmienne, ciągłym przeobrażeniom ulega rzeczywistość, w której młodzież próbuje się odnaleźć. By zaspokoić jej potrzeby i oczekiwania, filmowcy zmuszeni są podążać za najnowszymi trendami. Młodzi widzowie szukają bowiem w kinie szczerości i odpowiedzi na nurtujące ich pytania i wątpliwości.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×