Kobieta pracująca - Irena Kwiatkowska

Kobieta pracująca - Irena Kwiatkowska, Polska 2006

17 września 2007 r. Irena Kwiatkowska ukończyła 95 lat. Film przedstawia artystkę na tle epok, jako odtwórczynię ról teatralnych i filmowych, artystkę kabaretową, intelektualistkę i indywidualistkę.

  • Czas trwania: 50 minut, Gatunek: Film dokumentalny
  • Reżyseria: Elżbieta Protakiewicz

Kobieta pracująca - Irena Kwiatkowska w telewizji

ZwińRozwiń

Multimedia

Twórcy

  • Elżbieta Protakiewicz Reżyseria
  • Elżbieta Protakiewicz Scenariusz
  • Elżbieta Protakiewicz Autor

Opis programu

ZwińRozwiń

17 września 2007 r. Irena Kwiatkowska ukończyła 95 lat. Film przedstawia artystkę na tle epok, nie tylko jako odtwórczynię ról teatralnych i filmowych oraz artystkę kabaretową, ale jako skromnego człowieka, intelektualistkę i indywidualistkę. O aktorce opowiadają koledzy: Aleksander Bardini, Edward Dziewoński, Wiesław Gołas, Jerzy Gruza, Adam Hanuszkiewicz, Gustaw Holoubek, Jarosław Kilian, bratanica i studenci Akademii Teatralnej. Narratorem jest Roman Dziewoński. Dokument ilustrują materiały archiwalne, fragmenty widowisk oraz filmy.

17 września 2007 r. Irena Kwiatkowska ukończyła 95 lat. Film przedstawia artystkę na tle epok, nie tylko jako brawurową odtwórczynię ról teatralnych i filmowych oraz znakomitą artystkę kabaretową, ale też jako skromnego człowieka, intelektualistkę i indywidualistkę. Jest rodowitą warszawianką. Do wybuchu wojny, wraz z rodzicami oraz trojgiem rodzeństwa, Jadwigą, Jerzym i Edwardem, mieszkała w Warszawie przy Grzybowskiej 29 m. 18. Ten adresjuż nie istnieje. W miejscu starej kamienicy, dziś stoi nowoczesny drapacz chmur. Obecnie Irena Kwiatkowska jest mieszkanką warszawskiej dzielnicy Kabaty. O wybitnej artystce mówią koledzy po fachu: Aleksander Bardini (nagr. arch.), Edward Dziewoński (nagr. arch.), Wiesław Gołas, Jerzy Gruza, Adam Hanuszkiewicz, Gustaw Holoubek, dyrektor Teatru Polskiego Jarosław Kilian oraz bratanica, Krystyna Kwiatkowska - Jabłońska, a także studenci Akademii Teatralnej. Narratorem dokumentu jest Roman Dziewoński. Sama Irena Kwiatkowska opowiada o swojej rodzinie, zmarłym przedwcześnie mężu, prawniku Bolesławie Kielskim, o wojnie i okupacji, o pracy na scenie, rolach filmowych i występach w kabaretach "Szpak", "Dudek" oraz o tęsknotach za repertuarem klasycznym. Irena Kwiatkowska ukończyła PIST w Warszawie w 1935 roku. Początkowo grała role dramatyczne, ale wrodzona vis comica prowadziła ją w stronę soczystych postaci charakterystycznych. Po wojnie zaistniała jako wybitna artystka komediowa. Debiutowała na ekranie w 1945 roku, w krótkim filmie Antoniego Bohdziewicza "2 + 2 = 4". Dokument bogato ilustrowany archiwalnymi materiałami, fotografiami i fragmentami widowisk teatralnych i programów dla dzieci ("Babcia Róża i Gryzelka") oraz filmów: "Hallo Szpicbródka, czyli ostatni występ króla kasiarzy", "Klub kawalerów", "Żołnierz królowej Madagaskaru" i seriali: "Czterdziestolatek", "Wojna domowa". Film dokumentalny, Polska 2006Scenariusz i realizacja: Elżbieta ProtakiewiczZdjęcia: Ładysław Lipkowski

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×