Kolebka terroryzmu: Pakistan, talibowie i al Kaida

The Heart of Terror: Pakistan, the Taliban and Al-Quaeda, Wielka Brytania 2008

Pakistańskie terytoria plemienne na granicy z Afganistanem wyznaczają nowy front walki z terroryzmem. Jego centrum znajduje się w górach Badżur, w których talibowie zbudowali sieć tuneli.

  • Czas trwania: 30 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Kolebka terroryzmu: Pakistan, talibowie i al Kaida w telewizji

ZwińRozwiń
  • Wtorek 02.02.2010 11:30 Odcinek 14

    TVP 2

  • Czwartek 19.11.2009 00:20 Odcinek 14

    TVP 2

Opis programu

ZwińRozwiń

Pakistańskie terytoria plemienne na granicy z Afganistanem wyznaczają nowy front walki z terroryzmem. Jego centrum znajduje się w górach Badżur. Talibowie zbudowali tam sieć tuneli, z których część schodzi sto metrów pod ziemię, umożliwiając korzystanie z dróg odwrotu. W tunelach pakistańscy wojskowi znaleźli materiały wybuchowe, instrukcje i dokumenty identyfikacyjne zagranicznych terrorystów. Plan armii przewiduje oczyszczenie terenów plemiennych. Ale wiadomo, że nie będzie to łatwe.

Sytuacja w Afganistanie zaczyna się coraz bardziej komplikować. Wojny z terroryzmem, jaką prezydent George W. Bush wydał talibom i Al-Kaidzie po zamachach w Nowym Jorku i Waszyngtonie we wrześniu 2001 roku, nie tylko nie udało się Amerykanom wygrać, ale coraz więcej wskazuje na to, że jest ona nie do wygrania metodami wojskowymi. I to mimo stale rosnącej liczby żołnierzy już nie tylko z USA, ale i krajów NATO, w tym także z Polski. Jednym z powodów niepowodzeń Zachodu jest sytuacja na pograniczu Afganistanu i Pakistanu, na tak zwanych terytoriach plemiennych będących zapleczem dla organizacji i ugrupowań terrorystycznych. Film BBC pokazuje z bliska, na czym polega problem oraz odpowiada na pytanie, dlaczego wojna z terroryzmem jest tak trudna i dlaczego nadal nie wiadomo, kiedy i jak się skończy. Pakistańskie terytoria plemienne na granicy z Afganistanem wyznaczają nowy front walki z terroryzmem. Jego centrum znajduje się w górach Badżur. Talibowie zbudowali tam przez lata sieć tuneli, z których część schodzi nawet sto metrów pod ziemię, umożliwiając talibom korzystanie z ciągnących się kilometrami dróg odwrotu. W tych tunelach pakistańscy wojskowi znaleźli materiały wybuchowe, instrukcje i dokumenty identyfikacyjne zagranicznych terrorystów. Plan armii przewiduje całkowite oczyszczenie terenów plemiennych. Ale wiadomo, że nie będzie to łatwe. Afgańscy talibowie przenieśli się tutaj po 11 września 2001 r., gdy zostali zmuszeni do opuszczenia Afganistanu. Teraz, wraz z talibami z Pakistanu, nadal rządzą bez przeszkód w niektórych rejonach. Po 11 września postawa Pakistanu wobec bojowników była niejasna, a zaangażowanie w wojnę z terroryzmem chwiejne. Teraz jednak generał Tariq Khan zapewnia, że jest to walka na śmierć i życie. Bezpieczeństwo Afganistanu w przyszłości uzależnione jest od tego, czy zostanie przerwany napływ bojowników przez góry.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×