Kompozytorzy z obozów

La musique contre l'oubli, Francja 2017

Francesco Lotoro zrezygnował z kariery pianisty i dyrygenta, aby odnaleźć i odzyskać utwory skomponowane w obozach koncentracyjnych w czasie drugiej wojny światowej.

 • Czas trwania: 53 minut, Gatunek: Film dokumentalny
 • Reżyseria: Alexandre Valenti

Kompozytorzy z obozów w telewizji

ZwińRozwiń
 • Sobota 26.10.2019 03:55

  TVP 1

 • HIT Dnia

  Środa 23.01.2019 22:35

  TVP 1

Multimedia

Twórcy

 • Alexandre Valenti Reżyseria
 • Emmanuel Julliard Montaż
 • Francesco Lotoro Muzyka

Opis programu

ZwińRozwiń

Francesco Lotoro zrezygnował z kariery pianisty i dyrygenta, aby odnaleźć i odzyskać utwory skomponowane w obozach koncentracyjnych w czasie drugiej wojny światowej. Tworzyli je ludzie ludzie, którzy pochodzili z różnych krajów, reprezentowali różne religie i narodowości. Łączyła ich miłość do muzyki. Lotoro skatalogował kilka tysięcy dzieł oryginalnych i wciąż nie zaprzestał poszukiwań.

Film dokumentalny o muzyce pisanej przez więźniów obozów koncentracyjnych drugiej wojny światowej, którzy pochodzili z różnych krajów, reprezentowali różne religie i narodowości od Europy do Azji i Ameryki, ale łączyło ich jedno - miłość do muzyki. Była ona pisana w tajemnicy. Aby wyprowadzić muzykę z piekła, Francesco Lotoro, zwany Maestro, zrezygnował z kariery pianisty i dyrygenta dla ważnej sprawy. Chce odnaleźć i odzyskać na całym świecie muzykę skomponowaną w obozach koncentracyjnych drugiej wojny światowej. Skatalogował już kilka tysięcy dzieł oryginalnych i dalej szuka. Profesjonalni kompozytorzy oraz amatorzy, pozostawili muzyczne klejnoty: pieśni i msze, sonaty i tanga. Napisane na papierze toaletowym, nocą przy świecach, czasami zniszczone, większość z tych prac nigdy nie została zagrana i usłyszana. Podczas wojny na pięciu kontynentach wyrosły obozy koncentracyjne. Do nazistowskich niemieckich obozów śmierci, dodać należy setki obozów internowania, pracy, cywilnych i wojskowych. W Azji, Ameryce i Europie zamknięto w nich miliony ludzi. Każdy obóz był inny. W każdym królowało bezprawie. Ale wszystkie miały wspólną cechę. Za drutami, w tym piekle, zawsze jakiś więzień tworzył muzykę. Bez instrumentów i po kryjomu przed katami, więźniowie komponowali niezwykłe utwory. Józef Kropiński był Polakiem. W roku 1941 osadzono go w obozie za udział w ruchu oporu. Był jednym z najbardziej płodnych kompozytorów obozowych. Aleksander Kulisiewicz kontynuował obiecaną misję. Do końca życia grał muzykę Żydów z Sachsenhausen. W sumie powstała kolekcja ponad 10 tys. utworów z obozów koncentracyjnych, które Francesco skatalogował. Czterysta z nich już nagrał, by nigdy nie odeszły w zapomnienie. To jego wyzwanie: "przywrócić zapomnianą muzykę do życia". Ten film dokumentalny zabiera widza w poruszającą podróż. Od Włoch do Auschwitz, przez Pragę, Berlin i Jerozolimę spotykamy ostatnich, ocalałych zbuntowanych muzyków oraz ich potomków. To także wyścig z zapomnieniem i spotkanie z pamięcią o tych, którzy używali muzyki jako aktu oporu i sposobu na przetrwanie. Nagroda Publiczności 2017 na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Historycznych, w Pessac, Francja.

Komentarze

Skomentuj
 • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×