Koniec Europy

Koniec Europy, Polska 2007

Film opowiada o ostatnich miesiącach funkcjonowania najsławniejszego w środkowo-wschodniej Europie bazaru - Jarmarku Europa na terenach historycznego Stadionu Dziesięciolecia w Warszawie.

  • Czas trwania: 45 minut, Gatunek: Film dokumentalny
  • Reżyseria: Kamila Veymont-Cendrowska

Koniec Europy w telewizji

ZwińRozwiń

Twórcy

  • Kamila Veymont-Cendrowska Reżyseria
  • Kamila Veymont-Cendrowska Autor

Opis programu

ZwińRozwiń

Film opowiada o ostatnich miesiącach funkcjonowania najsławniejszego w środkowo-wschodniej Europie bazaru - Jarmarku Europa na terenach historycznego Stadionu Dziesięciolecia w Warszawie. Decyzja UEFA przyznająca Polsce i Ukrainie organizację EURO w 2012 roku oznacza konieczność wybudowania w Warszawie Stadionu Narodowego, a co za tym idzie - wyprowadzkę kupców handlujących na zdewastowanym stadionie od blisko 18 lat.

Film opowiada o ostatnich miesiącach funkcjonowania najsławniejszego w Europie Środkowo - Wschodniejbazaru - Jarmarku Europa na terenach historycznego Stadionu Dziesięciolecia w Warszawie. Decyzja UEFA przyznająca Polsce i Ukrainie organizację EURO w 2012 roku oznaczała konieczność wybudowania w Warszawie Stadionu Narodowego, a co za tym idzie wyprowadzkę kupców handlujących na zdewastowanym stadionie od blisko 18 lat. Tymczasem wraz ze stadionowym handlem, o którym niejeden mówi ze zgorszeniem, że to "trzeci świat"w centrum aspirującej do europejskości stolicy, odchodzi do lamusa historii jedyna w swoim rodzaju pamiątka czasów polskiej transformacji ustrojowej, z jej spontaniczną, nie zawsze legalną "działalnością gospodarczą" czy koegzystencją, nie do końca pokojową, rozmaitych ras i kultur, które uczyniły ze stadionu tygiel kultur w homogenicznej Polsce nigdzie indziej niewystępujący. Film stara się to odchodzące nieformalne "państwo w państwie" zatrzymać w kadrze: sektor wietnamski o 2 nad ranem, targ bułgarski w deszczu, ciemnoskórych z korony i polskie rewiry na błoniach. Bo może się okazać, że "Europa" była jednym z bardziej intrygujących wcieleń zasłużonego Stadionu Dziesięciolecia, który wszak widział niejedno, o czym przypominają wykorzystane w filmie archiwalia.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×