Korea - tajemnice strefy zdemilitaryzowanej

Inside the DMZ, Francja 2017

Koreańska Strefa Zdemilitaryzowana została utworzona w 1953 roku. Utworzenie linii demarkacyjnej miało na celu ograniczenie konfliktów między siłami obu państw.

  • Czas trwania: 52 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Korea - tajemnice strefy zdemilitaryzowanej w telewizji

ZwińRozwiń

Multimedia

Twórcy

  • Michel Noll Scenariusz
  • Delphine Garel Montaż

Opis programu

ZwińRozwiń

Koreańska Strefa Zdemilitaryzowana została utworzona w 1953 roku na granicy między Koreą Północną i Południową. DMZ dzieli Półwysep Koreański pasem, który rozciąga się po obu stronach linii demarkacyjnej o szerokości 4 km i długości 238 km. Wyznaczenie strefy ostatecznie przypieczętowało podział Korei na dwa państwa. DMZ ma służyć ograniczaniu fizycznego i wzrokowego kontaktu zwaśnionych stron, by niwelować incydenty i prowokacje.

Film dokumentalny, w którym zobaczymy jak wygląda Koreańska Strefa Zdemilitaryzowana, utworzona w 1953 roku pomiędzy Koreą Północną i Południową. DMZ dzieli Półwysep Koreański pasem rozciągającym się po obu stronach linii demarkacyjnej o szerokości 4 km i długości 238 km, przebiegającym w przybliżeniu wokół 38 równoleżnika. Przypieczętowało to podział Korei po wojnie koreańskiej w 1953 roku. Rola strefy polega na ograniczeniu fizycznego i wzrokowego kontaktu sił obu stron, co ogranicza incydenty i prowokacje, a więc zapobiega niekontrolowanemu wznowieniu konfliktu. Po raz pierwszy zespół obserwatorów niezwiązanych z wojskiem otrzymał pozwolenie na filmowanie i oglądanie tego miejsca. Dziennikarze i naukowcy odkryli między innymi kilometrowe tunele zbudowane w skałach, które pozwalały przenikać Koreańczykom z północy na południe w celach szpiegowskich. Zobaczyli baraki, w których leczeni są młodzi żołnierze pracujący jako strażnicy w wieżach obserwacyjnych, którzy po kilka godzin dziennie wpatrują się bezustannie w pusty bezkres strefy. Masowe groby - pozostałości wojny koreańskiej. Opuszczony na pustkowiu zabytkowy pałac królewski - pozostałość po królu wymazanym z historii. Rezerwat flory i fauny w tej strefie zagrodzonej wysokimi płotami i drutem kolczastym, gdzie wytworzył się swoisty ekosystem nieskażony ludzkim bytem. Strefa nie może odegrać jednak żadnej roli, jeśli chodzi o uchronienie stron przed niespodziewaną agresją. Wynika to z faktu, że paradoksalnie po obu stronach wąskiej strefy mamy do czynienia z najbardziej zmilitaryzowaną przestrzenią we współczesnym świecie, w której zgromadzono milionowe armie wyposażone w najnowocześniejsze środki rażenia. Ale ta wizyta to tylko pretekst do przedstawienia, co się dzieje w tym regionie i jaki to ma wpływ na sytuację na świecie. Na rozkaz Kim Dzong Una Korea Północna wystrzeliła kolejną rakietę, sprzeciwiając się USA, a sam kraj znalazł się w centrum światowego zainteresowania.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×