Koziorożec, władca Alp

Ibex, dans les pas du bouquetin, Francja 2019

W Alpach żyje około 40 tysięcy koziorożców. Żyją w otoczeniu skał i przepaści. Najlepiej czują się na stromych stokach. Mimo dużych rozmiarów koziorożce przemieszczają się z niezwykłą zwinnością.

  • Czas trwania: 52 minut, Gatunek: Film dokumentalny
  • Reżyseria: Claude Andrieux

Koziorożec, władca Alp w telewizji

ZwińRozwiń
  • HIT Dnia

    Piątek 11.06.2021 12:50

    TVP 1

Multimedia

Twórcy

  • Claude Andrieux Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

Zdjęcia do dokumentu kręcono podczas różnych pór roku. Koziorożce, które są symbolem Alp, sto lat temu były na skraju wyginięcia. Pod koniec XIX wieku w Dolinie Aosty żyło ich tylko trzydzieści. Obecnie w Alpach bytuje około 40 tysięcy koziorożców. Żyją w otoczeniu skał i przepaści. Najlepiej czują się na stromych stokach. Mimo dużych rozmiarów koziorożce przemieszczają się z niezwykłą zwinnością. Potrafią się wspinać po pionowych ścianach.

Dokument o koziorożcach, które są zwierzęcym symbolem Alp. Ten film pozwoli nam przenieść się w Alpyi odkryć najpiękniejsze ich łańcuchy i szczyty. Zdjęcia kręcono w czasie wszystkich pór roku. Dowiemy się wielu ciekawych rzeczy na temat koziorożców. Niewiele brakowało, by koziorożec alpejski przestał istnieć. Pod koniec dziewiętnastego wieku w Dolinie Aosty żyło ich tylko trzydzieści. 40 tysięcy żyjących obecnie w Alpach koziorożców to ich potomkowie. Świat koziorożców to skały i przepaście. Najlepiej czują się na stromych stokach. Mimo dużych rozmiarów, koziorożce z niezwykłą zwinnością przemieszczają się po trudnym terenie. Wyposażone jest w racice, które w niczym nie są gorsze od najlepszych butów do wspinaczki. Brak membrany między racicami pozwala używać ich jak szczypiec, zdolnych czepiać się wszelkich nierówności. Podeszwa racic ma niezwykłe właściwości antypoślizgowe. Umożliwia wspinaczkę na stromizny o nachyleniu powyżej osiemdziesięciu stopni. Kozicom łatwiej poruszać się po śniegu, ale koziorożce nie mają sobie równych na pionowych ścianach. Koziorożce dostosowują się do zmieniających się pór roku. Mimo królewskiej postawy, to wrażliwy gatunek. Jako symbol Alp fascynuje tych, którzy go spotykają, stając się rzecznikiem ochrony życia na ziemi.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×