Kraina szczęścia

Happiness, Francja/Finlandia/USA 2013

Mający niespełna milion mieszkańców górzysty Bhutan do 1999 r. był odizolowany od świata. Wprowadzenie telewizji kablowej oraz Internetu przyłączyło kraj do współczesnej cywilizacji.

 • Czas trwania: 76 minut, Gatunek: Film dokumentalny
 • Reżyseria: Thomas Balmes

Kraina szczęścia w telewizji

ZwińRozwiń

Multimedia

Obsada

 • Peyangki
 • Kinley Om
 • Ap Kinley Dorji

Twórcy

 • Thomas Balmes Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

Mający niespełna milion mieszkańców górzysty Bhutan do niedawna był odizolowany od świata. Pozwoliło to Bhutańczykom zachować tradycję i kulturę oraz cieszyć się opinią jednego z najszczęśliwszych społeczeństw świata. W 1999 r. wprowadzono tu możliwość korzystania z telewizji oraz Internetu, co miało zapewnić narodowi szybki rozwój i wzrost wskaźnika "szczęścia narodowego brutto" (GNH). Film opowiada o procesie globalizacji himalajskiej wioski, która za pomocą energii elektrycznej i telewizji zostaje przyłączona do współczesnej cywilizacji.

Za pośrednictwem prądu oraz telewizji współczesna cywilizacja wdziera się do schowanej wysoko w Himalajach wioski. Dokument nagrodzony za zdjęcia na festiwalu Sundance 2014. Bhutan to liczący niespełna milion mieszkańców górzysty kraj, który do niedawna był praktycznie odizolowany od świata. Pozwoliło to Bhutańczykom zachować lokalna tradycję i kulturę oraz cieszyć się statusem jednego z najszczęśliwszych społeczeństw świata. Kondycja mieszkańców Bhutanu nie jest mierzona za pomocą PKB, a wskaźnika "szczęścia narodowego brutto" (GNH), który powstał w 1972 roku z inicjatywy króla Jigme Wangchucka. W 1999 roku ten sam król zatwierdził w Bhutanie korzystanie z telewizji i Internetu. Chciał zapewnić narodowi szybki rozwój, co miało się przełożyć na wzrost GNH. Film francuskiego dokumentalisty Thomasa Balmesa opowiada o procesie globalizacji małej, schowanej wysoko w Himalajach wioski Laya, która zostaje przyłączona do cywilizacji za pomocą energii elektrycznej i telewizji kablowej. Balmes obserwuje tę rewolucyjną przemianę oczami 8-letniego mnicha. Peyangki modli się o telewizor. Wyrusza w trwającą trzy dni podróż z rodzinnej wioski do tętniącej życiem stolicy królestwa - Thimphu. Tu po raz pierwszy widzi samochody, toalety, kolorowe światła, kluby i inne niezliczone elementy współczesnego życia. Film brał udział w konkursie światowego dokumentu na festiwalu Sundance w 2014 roku i zdobył tam Cinematography Award, za wspaniałe zdjęcia autorstwa reżysera i Niny Bernfeld.

Komentarze

Skomentuj
 • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

  Ocena społeczności: 4.7 Głosów: 3

  Hity dnia

  Wszystkie hity »

  Logowanie

  Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

  ×