Królowa Syjamu

Suriyothai / The Legend of Suriyothai, Tajlandia 2001

Suriyothai, 15-letnia księżniczka, kocha z wzajemnością młodego wojownika Pirena. Rodzina namawia ją jednak na małżeństwo z bogatym i wpływowym księciem Tien.

 • Czas trwania: 185 minut, Gatunek: Dramat historyczny
 • Reżyseria: Chatrichalerm Yukol

Królowa Syjamu w telewizji

ZwińRozwiń

Obsada

 • M.L. Piyapas Bhirombhakdi jako królowa Suriyothai
 • Sarunyu Wongkrachang jako król Mahachakrepat (książęThienraja)
 • Chatchai Plengpanich jako Lord Pirenthorathep
 • Johnny Anfone jako Lord Warawongsa
 • Mai Charoenpura jako Lady Srisudachan
 • Sinjai Plengpanit jako Lady Srichulalak
 • Sorapong Chatree jako kapitan Rajseneha

Twórcy

 • Chatrichalerm Yukol Scenariusz
 • Piyapas Bhirombhakdi Scenariusz
 • Chatrichalerm Yukol Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

XVI-wieczny Syjam. Suriyothai, 15-letnia księżniczka, kocha z wzajemnością młodego wojownika Pirena. Rodzina namawia ją jednak na małżeństwo z bogatym i wpływowym księciem Tien. Pochodzenie zmusza księżniczkę do wypełnienia narzuconych przez konwenanse obowiązków. Wkrótce Suriyothai poślubia Tiena. Mijają lata. Sytuacja w ojczyźnie komplikuje się. Do granic nadciągają zbrojne oddziały z Birmy. Gdy Tien umiera, Suriyothai nie waha się ani chwili i ryzykując własne życie, stawia się na polu walki.

Akcja filmu zaczyna się w roku 1528. Syjam składa się wówczas z wielu małych królestw. Najpotężniejsze z nich, Ayothaya, rozciąga się na południu i jest rządzone przez króla Ramathibodiego II. Jego kuzyn, wicekról Syjamu, Athitaya, rządzi leżącym na północy królestwem Pitsanulok. Między królestwami panuje pokój, ale na północ od Syjamu czai się odwieczny wróg - Birma. 15-letnia księżniczka Suriyothai kocha z wzajemnością swojego kuzyna, lorda Pirena, lecz rodzina wybiera jej na męża księcia Tiena, syna Athitayi. Dziewczyna próbuje się sprzeciwiać, ale jej opór może wprowadzić zamęt w rodzinie królewskiej i zaszkodzić stabilności kraju. Aby uniknąć konfliktów, Suriyothai zostaje więc żoną Tiena, choć nadal kocha Pirena. Gdy Ramathibodi II umiera, tron obejmuje ojciec Tiena. Ma on także kilkuletniego synka urodzonego z jednej z królewskich żon. Na łożu śmierci władca każe przysiąc Tienowi, którego matką była tylko królewską konkubiną, oraz swemu bratankowi, Chai Raja, że dopilnują, by małoletni książę objął tron. Ale gdy birmańskie wojska najeżdżają kraj, Chai Raja, pod pretekstem obrony ojczyzny, nakazuje zabić chłopca i sam przejmuje władzę. Tien próbuje protestować, ale Suriyothai przekonuje męża, aby dla dobra kraju zaakceptował zwierzchność kuzyna. Nowa żona Chai Raja, Srisudachan, rodzi mu syna, lecz gdy mąż wyrusza na wyprawę wojenną, królowa bierze sobie kochanka z tej samej dynastii co ona. Razem knują spisek przeciw władcy. Otruty Chai Raja umiera w strasznych mękach. Broniąc się przed podejrzeniami, Srisudachan usiłuje obciążyć winą Tiena, który musi się chronić z rodziną w buddyjskim klasztorze i zostaje mnichem. Srisudachan mianuje swojego kochanka Worawongsa regentem. Ich rządy ściągają jednak na kraj i poddanych same nieszczęścia. W Ayothaya panuje chaos i bieda. Suriyothai, coraz bardziej zaniepokojona losem kraju, wzywa na pomoc Pirena, by ten zaprowadził w królestwie porządek. Oddziały Pirena mordują Worawongsę i Srisudachan, a władzę obejmuje wreszcie Tien. Niedługo jednak panuje radość.

Komentarze

Skomentuj
 • super film (gość)

  super film

  18.07.2010 21:20

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×