Królowie nocy, czyli od Paradisu do Domu Chłopa

Polska 1998

Były kelner Zbyszek Łukaszewski, saksofonista Jurek Tatarak i Adam Mielczarek wyruszają w wędrówkę po najsłynniejszych lokalach Warszawy. Towarzyszy im pisarz Marek Nowakowski.

  • Czas trwania: 47 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Królowie nocy, czyli od Paradisu do Domu Chłopa w telewizji

ZwińRozwiń

Opis programu

ZwińRozwiń

Były kelner Zbyszek Łukaszewski, saksofonista Jurek Tatarak i Adam Mielczarek wyruszają w wędrówkę po najsłynniejszych lokalach Warszawy. Towarzyszy im pisarz Marek Nowakowski, dyskretnie uczestnicząc w tej podróży w przestrzeni, a zarazem w czasie w przeszłość, w lata PRL, kiedy życie nocne stolicy dla wielu było namiastką wolności. W opowieści trzech panów realizatorzy filmu wpletli materiały archiwalne pokazujące oficjalne życie i zabawy tamtych lat.

W styczniową noc trzej mężczyźni wychodzą kolejno z bram swoich domów. Były kelner Zbyszek Łukaszewski, saksofonista Jurek Tatarak i Adam Mielczarek wyruszają w wędrówkę po najsłynniejszych lokalach Warszawy. Towarzyszy im pisarz Marek Nowakowski, dyskretnie uczestnicząc w tej podróży w przestrzeni, a zarazem w czasie w przeszłość, w lata PRL, kiedy życie nocne stolicy dla wielu było namiastką wolności. Wyprawę we wspomnienia z młodości grupka bywalców rozpoczyna od restauracji "Paradis", która w 1956 roku zmieniła wystrój oraz nazwę, by jako "Melodia" dotrwać do początku lat 90., a następnie popaść w całkowitą ruinę. Potem idą do lokalu SPATiF-u, restauracji hoteli "Polonia" i "Bristol" i do "Kamieniołomów". W każdym z tych miejsc spotykają ludzi, którzy tak jak oni, pamiętają atmosferę tamtych lat, obyczaje, specjalności, niebezpieczeństwa i sławnych bywalców. W swej wędrówce mijają charakterystyczne punkty stolicy, istniejące jeszcze w dawnym kształcie lub już zupełnie odmienione, by dotrzeć wreszcie do jednego z najmłodszych lokali Warszawy - restauracji "Domu chłopa". W opowieści trzech panów realizatorzy filmu wpletli materiały archiwalne pokazujące oficjalne życie i zabawy tamtych lat, kiedy nawet dzieci świętowały tańcami urodziny Stalina, a bikiniarzy zsyłano do kopalń, by tam nauczyli się socjalistycznego stylu bycia.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

    Ocena społeczności: - Głosów: 0

    Hity dnia

    Wszystkie hity »

    Logowanie

    Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

    ×