Królowie Zatoki Kalifornijskiej

Kings of Baja, Meksyk 2014

Półwysep Kalifornijski ma ponad 1200 km długości. Oddziela Zatokę Kalifornijską, zwaną Morzem Cortéza, od Oceanu Spokojnego. W wodach zatoki toczy się bezwzględna walka o przetrwanie.

  • Czas trwania: 50 minut, Gatunek: Film dokumentalny
  • Reżyseria: Michael Watchulonis

Królowie Zatoki Kalifornijskiej w telewizji

ZwińRozwiń

Multimedia

Twórcy

  • Michael Watchulonis Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

Należący do Meksyku Półwysep Kalifornijski powstał 7 milionów lat temu, gdy pasmo lądu zaczęło się oddzielać od kontynentu. Półwysep ma ponad 1200 km długości. Oddziela Zatokę Kalifornijską, zwaną Morzem Cortéza, od Oceanu Spokojnego. Wzdłuż półwyspu ciągną się pasma gór. Hiszpańscy odkrywcy nazwali tę ziemię finis terra - koniec świata. Dokument prezentuje niezwykły ekosystem w rejonie Meksyku i Morza Cortéza. To groźna i piękna kraina, gdzie toczy się bezwzględna walka o przetrwanie.

Film dokumentalny o niezwykłym ekosystemie otaczającym Meksyk i Morze Korteza. Na uwagę zasługują w dokumencie cudowne podwodne krajobrazy. Kraina groźna i piękna, tętniąca życiem. Tu obowiązuje jedna zasada: przystosowanie. Najsilniejsi są w swoim żywiole, słabsi walczą o przetrwanie albo giną. Najtajniejsze sekrety tej krainy znają tylko zwierzęta, które tu mieszkają. Pasmo lądu oderwane od kontynentu oddziela zatokę o największej chyba różnorodności biologicznej na świecie. O przetrwanie walczą tu tysiące gatunków zwierząt. Niektóre są wciąż nam nieznane. Najwspanialsze z nich to charyzmatyczni przedstawiciele megafauny. Budzą zachwyt, radość i strach. Półwysep Kalifornijski leżący w Meksyku powstał 7 milionów lat temu, kiedy pasmo lądu zaczęło oddzielać się od kontynentu. Półwysep ma ponad 1200 km długości. Oddziela Zatokę Kalifornijską, zwaną również Morzem Korteza, od Oceanu Spokojnego. Wzdłuż Półwyspu - od zielonych terenów na północy do pustyń na południu - ciągną się pasma gór. Hiszpańscy odkrywcy nazwali tę ziemię finisterra - koniec świata. Skały, od 5 milionów lat rzeźbione przez wiatr i wodę, znaczą miejsce spotkania Pacyfiku z Zatoką Kalifornijską. Legenda głosi, że kiedy poproszono Ferdynanda Corteza, by opisał tutejszy krajobraz, ten położył na stole zmięty kawałek pergaminu. Na spalonej słońcem twardej pustynnej ziemi rośnie 700 gatunków roślin, które nie występują nigdzie indziej. Półwysep Kalifornijski to jeden z wielkich eksperymentów natury. Powstał w wyniku ruchów tektonicznych, wybuchów wulkanów i działania oceanu. Monumentalne krajobrazy wzbudzają szacunek.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

    Ocena społeczności: - Głosów: 0

    Hity dnia

    Wszystkie hity »

    Logowanie

    Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

    ×