Krzyżacy. Powstanie, potęga i upadek

Krzyżacy. Powstanie, potęga i upadek, Polska 2011

Dokument przedstawia historię narodzin, rozkwitu, a następnie upadku zakonu krzyżackiego.

 • Czas trwania: 53 minut, Gatunek: Film dokumentalny
 • Reżyseria: Krzysztof Talczewski

Krzyżacy. Powstanie, potęga i upadek w telewizji

ZwińRozwiń

Multimedia

Twórcy

 • Krzysztof Talczewski Reżyseria
 • Krzysztof Talczewski Scenariusz

Opis programu

ZwińRozwiń

Historia powstania, rozwoju i upadku zakonu krzyżackiego. Film przedstawia m.in. działalność zakonu w Ziemi Świętej w czasie wypraw krzyżowych i rolę, jaką odgrywał w odzyskaniu Jerozolimy przez cesarza niemieckiego Fryderyka II. Pokazuje zmagania Krzyżaków z poganami w Transylwanii i wyjaśnia powody ich przybycia do Polski. Klęska w bitwie pod Grunwaldem rozpoczęła kryzys państwa krzyżackiego, który doprowadził do jego upadku.

Polsko - francuski dokument "Krzyżacy" ("Les Chevaliers Teutoniques") o historii narodzin, rozkwicie, a następnie upadku zakonu. Przedstawia jego działalność w Ziemi Świętej w czasie wypraw krzyżowych i rolę, jaką odgrywał w odzyskaniu Jerozolimy przez cesarza niemieckiego Fryderyka II. Pokazuje zmagania Krzyżaków z poganami w Transylwanii i wyjaśnia powody ich przybycia do Polski. Poznajemy zasady funkcjonowania państwa zakonnego, jego najważniejszych wielkich mistrzów oraz główne zamki. Konflikt z Polską jest wpisany w kontekst relacji dyplomatycznych w średniowiecznej Europie. Klęska w bitwie pod Grunwaldem rozpoczyna okres degradacji znaczenia państwa krzyżackiego i doprowadza do jego upadku.

Komentarze

Skomentuj
 • Mariusz (gość)

  Tak super ale zbyt pobieżnie

  11.03.2020 15:33
 • Bogdan C. (gość)

  Witam, b.ciekawy film, przedstawienie tego faktu historycznego okiem francuzów. Ciekawa lekcja historii tylko dlaczego o tej porze nadana. Kto to obejrzał, kiedy będzie to nadane w takiej porze dnia aby młodzież mogła zobaczyć, bo w szkole o tym się nie mówi.

  18.02.2018 11:16

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: 7.0 Głosów: 2

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×