Krzyże celtyckie

Polska 2008

Najstarsze krzyże Celtów - symbol wierzeń pogańskich ku czci boga Słońca, są wpisane w okrąg. Ich ramiona stopniowo się wydłużają, osiągając kształt wysokiego krzyża celtyckiego - high cross.

  • Czas trwania: 20 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Krzyże celtyckie w telewizji

ZwińRozwiń

Opis programu

ZwińRozwiń

Pierwsze pisane wzmianki o Celtach pochodzą z VI w p.n.e. Już wcześniej, w VII w p.n.e., zamieszkiwali oni region kurhanów w górnym biegu Renu i Dunaju. Wpływ kultury celtyckiej na rozwój ówczesnej Europy był ogromny. Rozpoczęli epokę żelaza, kowalstwo, hutnictwo, a także wprowadzili obrotowe żarna. Najstarsze krzyże Celtów - symbol wierzeń pogańskich ku czci boga Słońca, są wpisane w okrąg. Ich ramiona stopniowo się wydłużają, osiągając kształt wysokiego krzyża celtyckiego - high cross.

Najstarsze krzyże Celtów jako symbol wierzeń pogańskich ku czci boga Słońca. Są to krzyże wpisane w okrąg ze stopniowo wydłużającymi się ramionami, osiągające kształt wysokiego krzyża celtyckiego - high cross. Jest to połączenie krzyża łacińskiego z długą podstawą i kołem spinającym jego ramiona. Kamienne kręgi, budowle megalityczne i kurhany to też czasy przedchrześcijańskie, mówiące o wsokim stopniu rozwoju Celtów po zasiedleniu Irlandii w VI w p. n. e. Pierwsze pisane wzmianki o Celtach pochodzą z VI w p. n. e., gdzie po grecku napisano Keltoi, a po łacinie Celtae, co w języku Celtów oznaczało wojownik, lud ukryty. Już wcześniej, bo w VII w p. n. e., zamieszkiwali region kurhanów w górnym biegu rzek Renu i Dunaju. Wpływ kultury celtyckiej na rozwój ówczesnej Europy był ogromny. Rozpoczęli epokę żelaza, kowalstwo, hutnictwo a także wprowadzili obrotowe żarna. Rok 450 i początek naszej ery to kultura lateńska, bogaty rozwój sztuki użytkowej i zdobniczej.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×