Ksiegarnie Nowego Jorku

The Booksellers, USA 2019

Twórcy filmu fundują widzom podróż od pokrytych kurzem magazynów przywodzących na myśl XIX-wieczne gabinety osobliwości po nowoczesne wnętrza wypełnione zbiorami wartymi miliony dolarów. Każdy z bohaterów opowiada o swojej pasji inaczej.

  • Czas trwania: 95 minut, Gatunek: Film dokumentalny
  • Reżyseria: D. W. Young

Ksiegarnie Nowego Jorku w telewizji

ZwińRozwiń

Twórcy

  • D. W. Young Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

Filmowa uczta dla miłośników książek i Nowego Jorku. To opowieść o legendarnych księgarniach, antykwariatach, targach rzadkich książek, najbardziej zapalonych kolekcjonerach. Twórcy filmu fundują widzom podróż od pokrytych kurzem magazynów przywodzących na myśl XIX-wieczne gabinety osobliwości po nowoczesne wnętrza wypełnione zbiorami wartymi miliony dolarów. Każdy z adeptów słowa pisanego opowiada o swojej pasji inaczej. Energia i charyzma bohaterów jest zaraźliwa i ujmująca

Filmowa uczta dla miłośników książek i Nowego Jorku. To zrealizowana z amerykańską lekkością opowieść o legendarnych księgarniach (ze Strandem na czele), antykwariatach, targach rzadkich książek, najbardziej zapalonych kolekcjonerach, szalonych aukcjach w Sotheby, prywatnych kolekcjach i bibliotekach skrytych w domach bogaczy owładniętych miłością do starodruków. Twórcy filmu fundują nam podróż od pokrytych kurzem magazynów przywodzących na myśl XIX - wieczne gabinety osobliwości po nowoczesne wnętrza wypełnione zbiorami wartymi miliony dolarów. Każdy z adeptów słowa pisanego opowiada o swojej pasji inaczej, ale wszyscy dostrzegają nadchodząca zmianę rynku, stopniowy zanik czytelnictwa, nośniki cyfrowe oraz globalne odejście od kultury druku na rzecz kultury obrazu. Opowiadane z gracją anegdoty mieszają się ze wspomnieniami z przeszłości, a książki inkrustowane złotem i diamentami lub oprawione ludzką skórą są omawiane z taką samą czułością, jak wydania powieści science fiction w miękkiej oprawie z lat 50. ubiegłego wieku. Energia i charyzma bohaterów, żywcem wyjętych z filmów Noah Baumbacha i Woody'ego Allena jest tak zaraźliwa i ujmująca, że chłoniemy z wypiekami na twarzy ich historie o kupionych okazyjnie Balzakach, Kodeksie Leicester Leonarda da Vinci (najdroższej książce w dziejach), zbiorach hip - hopowych zinów czy odrodzeniu niezależnych księgarni w NowymJorku. (opis: Against Gravity)

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×