Kto zawłaszczył Arabską Wiosnę?

Hijacking the Arab Spring? The Rise of the Islamists, Francja 2013

Upadek dyktatorów w świecie arabskim umożliwił wyjście z cienia radykalnemu islamowi. Autorzy zastanawiają się, dokąd zmierzają zmiany na Bliskim Wschodzie i Afryce Północnej.

  • Czas trwania: 70 minut, Gatunek: Film dokumentalny
  • Reżyseria: Kamal Redouani

Kto zawłaszczył Arabską Wiosnę? w telewizji

ZwińRozwiń

Twórcy

  • Kamal Redouani Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

Upadek dyktatorów w świecie arabskim otworzył drzwi dla demokracji. Umożliwił także wyjście z cienia radykalnemu islamowi, który za wszelką cenę chce narzucić własne wierzenia i rządy. Dla dżihadystów arabskie rewolucje są szansą na pozbycie się rządzących i zastąpienie ich reżimem islamskim. Wezwania ekstremistów do dżihadu znajdują posłuch zarówno w Libanie, jak i w Libii, Jordanii i Tunezji. Autorzy zastanawiają się, dokąd zmierzają zmiany na Bliskim Wschodzie i Afryce Północnej.

Przez dziesięciolecia Bractwo Muzułmańskie było spychane na margines. Dzisiaj wraz z salafitami i innymi organizacjami islamskimi są największymi zwycięzcami Arabskiej Wiosny. Upadek dyktatorów w całym świecie arabskim otworzył drzwi dla demokracji. Umożliwił jednak także wyjście z cienia radykalnemu islamowi, który za wszelką cenę chce narzucić swoje wierzenia i rządy. Dla dżihadystów arabskie rewolucje są niespodziewaną szansą na pozbycie się rządzących i zastąpienie ich reżimem islamskim. Wezwania ekstremistów do dżihadu znajdują posłuch zarówno w Libanie, jak i w Libii, Jordanii i Tunezji. W jaką stronę zmierzają zmiany na Bliskim Wschodzie i Afryce Północnej? Czy powinniśmy z niepokojem patrzeć w tamtą stronę? Czy zdobycze Arabskiej Wiosny zostały zaprzepaszczone, czy może jest jeszcze szansa na zmiany w tym regionie?

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×