Kwatera Ł

Polska 2013

Zapis pracy zespołu ekshumacyjnego odkrywającego prawdę o komunistycznych morderstwach w pierwszym dziesięcioleciu PRL-u.

  • Czas trwania: 45 minut, Gatunek: Film dokumentalny
  • Reżyseria: Arkadiusz Gołębiewski

Kwatera Ł w telewizji

ZwińRozwiń

Multimedia

Twórcy

  • Arkadiusz Gołębiewski Reżyseria
  • Arkadiusz Gołębiewski Scenariusz

Opis programu

ZwińRozwiń

Zapis pracy zespołu ekshumacyjnego odkrywającego prawdę o komunistycznych morderstwach w pierwszym dziesięcioleciu PRL-u. Zespół młodych naukowców w lecie 2012 r. na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie wydobywał z ziemi szczątki żołnierzy i działaczy podziemia antykomunistycznego w Polsce. Wśród zamordowanych w więzieniu na ul. Rakowieckiej znajdują się między innymi: gen. August Emil Fieldorf "Nil", rotmistrz Witold Pilecki, major Hieronim Dekutowski "Zapora", major Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka".

Film "Kwatera Ł" to zapis pracy zespołu ekshumacyjnego odkrywającego prawdę o komunistycznych mordach w pierwszym dziesięcioleciu PRL - u (lata 1948 - 52). Ekipa młodych naukowców (archeologów, antropologów, lekarzy sądowych) latem 2012 roku na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie wydobywała z ziemi szczątki żołnierzy i działaczy podziemia antykomunistycznego w Polsce. Wśród zamordowanych w więzieniu na ul. Rakowieckiej znajdują się najwięksi bohaterowie Polski: gen. August Emil Fieldorf Nil, rotmistrz Witold Pilecki, major Hieronim Dekutowski Zapora, major Zygmunt Szendzielarz Łupaszka i wielu innych. Film ukazuje również rodziny pomordowanych, które dzięki ekipie dr. hab. Krzysztofa Szwagrzyka odzyskują nadzieję na znalezienie szczątków swoich najbliższych.

Komentarze

Skomentuj
  • Markietanka (gość)

    Wzruszające

    02.03.2016 10:18

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×