Lądowanie na rzece Hudson

Brace for Impact, 0

W styczniu 2009 r. amerykański samolot musiał wodować na rzece Hudson. Na szczęście nikt nie zginął. O wydarzeniu opowiadają pasażerowie i ratownicy. Film ukazuje przebieg akcji ratunkowej.

  • Czas trwania: 60 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Lądowanie na rzece Hudson w telewizji

ZwińRozwiń

Opis programu

ZwińRozwiń

W styczniu 2009 r. samolot Airbus A320 ze 155 osobami na pokładzie wodował na rzece Hudson. Maszyna zanurzyła się do wysokości okien. Pasażerowie musieli wejść do zimnej wody przy temperaturze powietrza wynoszącej minus 6 stopni C. Kilkanaście osób zostało uratowanych przez promy, które natychmiast zjawiły się na miejscu katastrofy. Później dotarły jednostki ratownicze. Nikt nie ma wątpliwości, że udane wodowanie jest zasługą pilota, Chesleya Sullenbergera.

Mroźne popołudnie 15 stycznia 2009, godzina 15:26. Lot US Airways 1549 z Nowego Yorku do Seattle. Pasażerowie zapinają pasy i Airbus A320-214 startuje z pasa nowojorskiego lotniska LaGuardia. O 15:31, sześć minut po starcie, silniki przestają działać. 150 pasażerów i 6 członków załogi słyszy głuchy trzask, a potem przerażającą ciszę. Samolot traci wysokość i dla wszystkich staje się powoli jasne, że od śmierci w roztrzaskanej maszynie może uratować ich tylko cud. Kapitanem i pilotem sterującym jest Chesley Sullenberger, dawniej pilot wojskowy, absolwent prestiżowej szkoły lotniczej United States Air Force Academy i pilot myśliwców. Dostaje on przerażającą informację z wieży kontrolnej: silniki zostały uszkodzone w wyniku zderzenia z ptakami. Chesley zdaje sobie sprawę, że znalazł się w krytycznej sytuacji. Kontroler lotów kieruje stale opadającą maszynę na lotnisko Teterboro w sąsiadującym z Nowym Jorkiem stanie New Jersey. Sullenberger doskonale wie, że nie zdąży już dolecieć i wraz z drugim pilotem decyduje się na szaleńczy wyczyn: lądowanie awaryjne na nieoblodzonym kawałku rzeki Hudson w samym sercu Nowego Jorku. Wybiera miejsce, w którym nie grozi mu zderzenie z mostem. Ostatnie słowa pilota, które wszyscy pasażerowie lotu 1549 zapamiętają do końca życia, brzmią: "Brace for impact" (tłum. skulić się przed uderzeniem). Samolot przygotowuje się do awaryjnego lądowania i przelatuje nad Manhattanem. Serca setek tysięcy nowojorczyków zamierają: wszyscy mają jeszcze w pamięci potworne zamachy z 11 września sprzed niespełna 8 lat, a znowu nad centrum miasta pojawia się złowieszczy cień olbrzymiej maszyny. Czas na chwilę się zatrzymuje. W tym samym czasie pilot desperacko walczy o jak najlepsze podejście do wodowania na pełnej statków ruchliwej rzece. Tysiącom ludzi ukazuje się niezwykły widok: olbrzymia maszyna uderza o taflę wody, ale cudem nadal utrzymuje się na powierzchni. Obecne na rzece promy i holowniki rozpoczynają akcję ratunkową.

Komentarze

Skomentuj
  • zp5x8 (gość)

    Mistrzostwo świata w pilotażu.

    12.10.2010 07:12

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×