Lady Godiva

Lady Godiva of Coventry, USA 1955

Opowieść o lady Godivie, żonie saksońskiego hrabiego, lorda Coventry Leofrica, która zasłynęła mądrością, odwagą oraz miłością i lojalnością wobec męża i ludu, z którego się wywodziła.

 • Czas trwania: 100 minut, Gatunek: Film historyczny
 • Reżyseria: Arthur Lubin

Lady Godiva w telewizji

ZwińRozwiń
 • Wtorek 24.04.2012 20:25

  TVS

 • Środa 14.03.2012 20:25

  TVS

 • Wtorek 12.10.2010 21:00

  TVS

 • Sobota 27.02.2010 12:20

  TVP 2

Twórcy

 • Oscar Brodney Scenariusz
 • Harry Ruskin Scenariusz
 • Arthur Lubin Reżyseria
 • Universal International Pictures (UI) Producent

Opis programu

ZwińRozwiń

W Coventry ma się odbyć ślub lorda Leofrica z wybraną przez króla Normandką. Ale lord pragnie ożenić się z miłości, a spotkanie z Godivą, córką szeryfa, nadaje jego życiu nowy sens. Młodzi potajemnie biorą ślub. Niebawem, wskutek intryg na dworze królewskim, lady Godiva i lord Leofric zostają poróżnieni. Normandzki książę Eustachy i jego poplecznicy mają nadzieję, że skłóceni hrabia Godwin i hrabia Leofric wyniszczą się nawzajem. Eustachy oskarża też lady Godivę o wiarołomstwo. Żąda, by niewierną wieziono nagą przez ulice miasta.

W XI wieku Anglią targały wojny pomiędzy rywalizującymi ze sobą potężnymi hrabiami. W nadziei na zawarcie pokoju powołali oni na tron Edwarda Wyznawcę, syna króla Anglii i księżniczki normandzkiej. Tak twórcy filmu zaczynają swoją opowieść o legendarnej Lady Godivie, żonie saksońskiego hrabiego lorda Coventry Leofrica, która zasłynęła mądrością, odwagą oraz miłością i lojalnością wobec męża i swego ludu, z którego się wywodziła. W Coventry ma się odbyć wspaniały ślub lorda Leofrica z wybraną dla niego przez króla Normandką. Ale przystojnemu lordowi jeszcze nieśpieszno do żeniaczki, zwłaszcza z przymusu i do tego z normandzką niewiastą. Ukrywa się w karczmie i nie pojawia się na królewskim dworze, dokąd wraz ze świtą przybyła przeznaczona mu na żonę Jolanta. A kiedy szeryf i jego ludzie z rozkazu króla przychodzą po niego, woli dać się wtrącić do lochu, niżby mieli go siłą doprowadzić przed ołtarz. Leofric pragnie ożenić się z miłości, a przypadkowe spotkanie ze śliczną, rudowłosą Godivą, córką szeryfa z Lincolnshire, nadaje nowy sens jego życiu. Swoją przebojowością i niespotykaną urodą młoda saksońska panna od razu podbija serce młodzieńca spragnionego prawdziwego uczucia. Ona również sprzyja przystojnemu lordowi i organizuje jego ucieczkę z lochu. Przysięgając sobie dozgonną miłość i wierność, młodzi wkrótce pobierają się potajemnie, aby już nic nie mogło ich rozłączyć. Los bywa jednak przewrotny. Wskutek knowań i intryg na dworze królewskim Lady Godiva i lord Leofric zostają poróżnieni. Normandzki książę Eustachy i jego poplecznicy mają nadzieję, że skłóceni hrabia Godwin i hrabia Leofric wyniszczą się nawzajem. Podjudza więc króla Edwarda przeciwko nim. Za jego podszeptem król rozkazuje przygotować dekret o banicji. Hrabia Godwin i jego synowie mają opuścić Anglię na zawsze, a ich majątki zostaną skonfiskowane. Na mocy dekretu króla zostanie też podwojone opodatkowanie Coventry na rzecz królewskiej armii, co wzbudza niepokój ludu. Z takimi dekretami nie może się pogodzić Lady Godiva.

Komentarze

Skomentuj
 • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×