Last Days

Last Days, USA 2005

Film inspirowany ostatnimi dniami życia Kurta Cobaina, lidera grupy rockowej Nirvana. Cierpiący na zaburzenia psychiczne muzyk ucieka z kliniki do posiadłości w głębi lasu.

 • Czas trwania: 105 minut, Gatunek: Film biograficzny
 • Reżyseria: Gus Van Sant

Last Days w telewizji

ZwińRozwiń

Obsada

 • Michael Pitt jako Blake
 • Lukas Haas jako Luke
 • Asia Argento jako Asia
 • Scott Green jako Scott
 • Nicole Vicius jako Nicole
 • Ricky Jay jako detektyw
 • Ryan Orion jako Donovan

Twórcy

 • Gus Van Sant Scenariusz
 • Gus Van Sant Reżyseria
 • Harris Savides Zdjęcia
 • Rodrigo Lopresti Muzyka
 • Jay Hernandez Producent

Opis programu

ZwińRozwiń

Film inspirowany ostatnimi dniami życia Kurta Cobaina, lidera grupy rockowej Nirvana. Cierpiący na zaburzenia psychiczne muzyk ucieka z kliniki do posiadłości w głębi lasu. Ma problemy w kontakcie z rzeczywistością. Próbuje powrócić do normalnego życia - prowadzi notatki, gra na gitarze, ogląda telewizję, przyrządza posiłki, lecz wszystko wykonuje dość niezbornie. Nie potrafi powstrzymać rozpadu osobowości, przegrywa walkę z obsesją śmierci. Spokój odnajduje w stojącej w pobliżu posiadłości szopie.

Film inspirowany ostatnimi dniami życia Kurta Cobaina, lidera sławnej grupy rockowej Nirvana. Cierpiący na zaburzenia psychiczne popularny muzyk ucieka z kliniki do swojej ogromnej posiadłości w głębi lasu. Mimo prób powrotu do normalnego życia, nie potrafi jednak powstrzymać rozpadu własnej osobowości. "Ostatnie dni" są dziełem Gusa van Santa, twórcy m.in. tak cenionych filmów, jak: "Buntownik z wyboru" (1997), czy "Obywatel Milk" (2008). Obie te produkcje mają klasyczną konstrukcję i są zrealizowane w sposób nie odbiegający od przyzwyczajeń odbiorczych przeciętnego widza. Van Sant jednak lubi co pewien czas eksperymentować i zapuszczać się na tereny rzadko penetrowane przez jego kolegów po fachu. Przykładem takich artystycznych eskapad jest głośna "trylogia śmierci", w skład której wchodzą: "Gerry" (2002), "Słoń" (2003) i "Ostatnie dni" (2004). Filmy te prawie nie mają fabuły, dialogi są ograniczone do absolutnego minimum, a ujęcia kamery rozciągnięte w czasie daleko poza hollywoodzką przeciętną. Relacje między bohaterami Van Sant ukazuje tu w poetyce behawiorystycznej, skupia się na czystej, beznamiętnej obserwacji, bez prób penetracji życia psychicznego, poszukiwania motywacji działań, sugerowania szerszego kontekstu społecznego. Psychologia wchodzi w grę tylko w umysłach widzów. Głównego bohatera, młodego muzyka imieniem Blake, poznajemy w chwili, gdy wędruje przez las. Trudno powiedzieć, czy wybrał się na spacer, wycieczkę, czy po prostu się zgubił. Dopiero później, z wątłej tkanki dialogów, można wywnioskować, że uciekł z kliniki, prawdopodobnie psychiatrycznej. Po wyczerpującej wędrówce brudny i głodny Blake dociera do ogromnej leśnej posiadłości, tyleż luksusowej, co zaniedbanej. Pomieszkuje tu grupa młodych ludzi, dzieląca czas między eskapady samochodowe, słuchanie muzyki, narkotyki i seks. Blake robi wszystko, by uniknąć kontaktu z nimi, choć wiele wskazuje na to, że sam ich tu kiedyś zaprosił. Teraz jednak ma wyraźne problemy w kontakcie z rzeczywistością, próbuje prowadzić notatki, grać na gitarze, oglądać telewizję, przyrządzać sobie posiłki, lecz wszystko idzie mu dość niezbornie. Przeważnie snuje się samotnie po lesie, mrucząc do siebie niewyraźnie i bezskutecznie walcząc z dręczącą go coraz mocniej obsesją śmierci. Tymczasem wokół toczy się zwyczajne życie - współlokatorzy wciąż chcą od Blake'a albo pieniędzy, albo porad artystycznych, impresario usiłuje go namówić na kolejną trasę koncertową, a akwizytor ogłoszeń do książki telefonicznej na przedłużenie abonamentu. Spokój muzyk odnajduje dopiero w stojącej w pobliżu posiadłości niepozornej szopie z narzędziami ogrodniczymi. Jedynym gościem, który go tu odwiedzi będzie śmierć. (LAST DAYS) Dramat, 93 min, USA 2004 Scenariusz i reżyseria: Gus Van Sant Zdjęcia: Harris Savides Muzyka: Rodrigo Lopresti Aktorzy: Michael Pitt, Lukas Haas, Asia Argento, Scott Green, Nicole Vicius, Ricky Jay, Harmony Korine, Kim Gordon, Adam Friberg, Andy Friberg i inni

Komentarze

Skomentuj
 • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: 4.9 Głosów: 11

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×