Latająca maszyna amerykańskich konfederatów

Confederate Flying Machine, USA 2011

Niedawno odkryte dokumenty z 1860 roku przedstawiają dowody na to, że na długo przed braćmi Wright powstały pierwsze projekty latających maszyn parowych. Dokument przedstawia historię lotnictwa.

  • Czas trwania: 48 minut, Gatunek: Film dokumentalny
  • Reżyseria: Emily Bernhard

Latająca maszyna amerykańskich konfederatów w telewizji

ZwińRozwiń

Multimedia

Twórcy

  • Emily Bernhard Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

Niedawno odkryte dokumenty z 1860 roku przedstawiają niezbite dowody na to, że na długo przed braćmi Wright powstały pierwsze projekty latających maszyn parowych. Na początku lat 60. XIX wieku zafascynowany ptakami lekarz z Missisipi tworzy makietę pierwszej machiny, która mogłaby wzbić się w powietrze. Jego prośby o dofinansowanie projektu zostają odrzucone. Dokument przedstawia historię lotnictwa z czasów wojny secesyjnej, próbę budowy samolotów bombowych i wzbicia się w powietrze.

Marzec 1865. Oblężenie Petersburga, podczas wojny secesyjnej w USA, trwało już prawie rok. Tuż przed świtem, atakujący żołnierze Konfederacji, usłyszeli nad głowami dziwny ryk. Zaskoczenie było tak duże, że obserwujący otwierali usta ze zdziwienia. Ogromny, dymiący ptak zniszczył baterie maszyn oblężniczych Unii. Losy bitwy odwracają się, dając zwycięstwo żołnierzom Konfederacji. Niewielu ludzi zdaje sobie sprawę, jak bliska tej alternatywnej historii była rzeczywistość. 40 lat przed tym, zanim bracia Wright przeszli do historii, model napędzanego parą samolotu, startującego z dachu pociągu, na krótko wzbił się w powietrze. Lekarz z Mississippi, Richard Oglesby Davidson zbierał pieniądze na budowę maszyny latającej "Artis Avis", która mogłaby przelecieć nad polem bitwy. Teraz, 150 lat później, inżynier i wynalazca, Maris Ensing, zamierza zbudować kopię tego samolotu, na podstawie oryginalnych projektów z lat 50. i 60. XIX wieku, żeby sprawdzić, czy może unieść się w powietrzu.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×