Lawnswood Gardens

Polska 2011

Film analizuje wkład Zygmunta Baumana w badania nad Holocaustem. Przy realizacji dokumentu wykorzystano nagrania z wywiadów z wybitnym socjologiem, zarejestrowane w jego domu w Leeds.

  • Czas trwania: 60 minut, Gatunek: Film dokumentalny
  • Reżyseria: Paweł Kuczyński

Lawnswood Gardens w telewizji

ZwińRozwiń

Twórcy

  • Paweł Kuczyński Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

Zygmunt Bauman, wybitny socjolog, filozof i teoretyk postmodernizmu mieszka w Lawnswood Gardens w brytyjskim mieście Leeds. Reżyser Paweł Kuczyński i prof. Anna Zeidler-Janiszewska przez kilka dni gościli w domu naukowca i przeprowadzili z nim szereg rozmów. Zrealizowany w ten sposób dokument analizuje związki między głośną pracą Baumana „Nowoczesność i Zagłada” a książką „Zima o poranku” jego Janiny Bauman, opowiadającą o życiu w getcie. W filmie pojawią się wypowiedzi pisarzy i działaczy kultury, m.in. Vaclava Havla i Griseldy Pollock.

„To najbardziej niezwykły i wpływowy socjolog świata” - mówi o Zygmuncie Baumanie brytyjska historyczka Griselda Pollock. Z wizytą do czołowego intelektualisty naszych czasów udali się twórcy niniejszego filmu. Efektem jest wyjątkowy portret błyskotliwego krytyka czasów płynnej nowoczesności. Lanswood Gardens - pod tym adresem w brytyjskim Leeds mieszka od lat Zygmunt Bauman, wybitny socjolog i filozof, teoretyk postmodernizmu. Reżyser Paweł Kuczyński oraz prof. Anna Zeidler-Janiszewska spędzili tam kilka dni, swobodnie rozmawiając ze znamienitym gospodarzem. Powstały dzięki ich wysiłkom dokument analizuje m.in. związki pomiędzy głośną pracą Baumana „Nowoczesność i Zagłada” a książką „Zima o poranku”, a więc wspomnieniami jego żony Janiny (zmarłej w grudniu 2009 roku) z czasów pobytu w warszawskim getcie. „Jego analiza Holocaustu pokazuje, że nie był to jedynie wypadek nowoczesnego świata” - powiedzieć miał Vaclav Havel, który pojawia się także w filmie jako jeden z przyjaciół profesora. Obok niego swe opinie wyrażają ponadto także m.in. Griselda Pollock, Anthony Bryant i Aleksandra Jasińska-Kania.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×