Lech Majewski. Świat według Bruegela

Lech Majewski. Świat według Bruegela, Polska 2009

Dagmara Drzazga postanowiła prześledzić proces powstawania filmu Lecha Majewskiego zatytułowanego "Młyn i krzyż", a także poznać filozofię flamandzkiego mistrza, autora obrazu "Droga krzyżowa".

 • Czas trwania: 45 minut, Gatunek: Film dokumentalny
 • Reżyseria: Dagmara Drzazga

Lech Majewski. Świat według Bruegela w telewizji

ZwińRozwiń

Twórcy

 • Dagmara Drzazga Reżyseria
 • Mieczysław Chudzik Zdjęcia
 • Dagmara Drzazga Scenariusz
 • Dagmara Drzazga Autor

Opis programu

ZwińRozwiń

"Droga krzyżowa" - obraz Pietera Bruegela z 1563 r., stał się inspiracją filmu Lecha Majewskiego zatytułowanego "Młyn i krzyż". W realizacji dzieła wzięły udział hollywoodzkie gwiazdy i setki statystów. Przygotowano ponad półtora tysiąca elementów scenograficznych oraz kostiumów. Dagmara Drzazga postanowiła prześledzić proces powstawania filmu, a także poznać filozofię flamandzkiego mistrza. Zrealizowany przez nią dokument jest opowieścią o tym, że dla sztuki czas i przestrzeń nie istnieją, a ludzie pozostają tacy sami bez względu na epokę.

"Droga krzyżowa" jest jednym z najbardziej niezwykłych i najmniej znanych obrazów Pietera Bruegla. Znajduje się w wiedeńskim Kunsthistorisches Museum i do dziś pobudza wyobraźnię historyków sztuki, artystów i zwyczajnych widzów. Obraz Bruegla z 1563 roku stał się inspiracją dla nowego filmu Lecha Majewskiego zatytułowanego "Młyn i krzyż". W realizacji wzięły udział zarówno hollywoodzkie gwiazdy, jak i setki statystów. Przygotowano ponad półtora tysiąca elementów scenograficznych oraz kostiumów. Dagmara Drzazga, dziennikarka i reżyserka Telewizji Katowice, postanowiła nie tylko prześledzić proces powstawania tak niezwykłego filmu, ale przede wszystkim poznać filozofię flamandzkiego mistrza: rozszyfrować ukryte symbole oraz"spotkać się" z owymi maleńkimi figurkami z jego obrazu. "Lech Majewski. Świat według Bruegla" to opowieść o tym, że dla sztuki czas i przestrzeń nie istnieją. A ludzie - ze swoimi zaletami i przywarami - wciąż pozostają tacy sami, bez względu na to, w jakiej epoce historycznej przyszło im żyć. Film Dagmary Drzazgi został nagrodzony Prix Italia dla najlepszego filmu dokumentalnego w konkursie 62. edycji prestiżowego festiwalu produkcji telewizyjnej Prix Italia w Turynie. Jest to trzecia w historii imprezy i pierwsza dla filmu o sztuce tak wielka nagroda dla dzieła z Polski.

Komentarze

Skomentuj
 • kasza manna (gość)

  zajebiste

  06.12.2009 16:47

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×