Legenda Świętego Mikołaja

The Legends of Santa, Wielka Brytania 2008

Świąteczny program dokumentalny opowiada o elementach, które złożyły się na współczesny obraz legendy Świętego Mikołaja, będącego połączeniem różnych kultur i tradycji związanych z Bożym Narodzeniem.

  • Czas trwania: 60 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Legenda Świętego Mikołaja w telewizji

ZwińRozwiń

Opis programu

ZwińRozwiń

Postać Świętego Mikołaja rozpoznawana jest uniwersalnie na całym świecie jako jedna z najbardziej popularnych legend. Jowialny starszy pan z torbą pełną prezentów, kierujący zaprzęgniętymi w renifery saniami, wchodzący do domu przez komin - to relatywnie nowoczesna jego wersja. Ten świąteczny program dokumentalny opowiada o elementach, które złożyły się na współczesny obraz legendy Świętego Mikołaja, będącego połączeniem różnych kultur i tradycji, związanych ze świętami Bożego Narodzenia.

Postać Świętego Mikołaja rozpoznawana jest uniwersalnie na całym świecie jako jedna z najbardziej popularnych legend. Jowialny starszy pan z torbą pełną prezentów, kierujący zaprzęgniętymi w renifery saniami, wchodzący do domu przez komin - to relatywnie nowoczesna jego wersja. Ten świąteczny program dokumentalny opowiada o elementach, które złożyły się na współczesny obraz legendy Świętego Mikołaja, będącego połączeniem różnych kultur i tradycji, związanych ze świętami Bożego Narodzenia. Wraz z rozprzestrzenianiem się chrześcijaństwa, opowieść o narodzeniu Boga przekazywana była z pokolenia na pokolenie, a hojność Trzech Króli odnalazła swoje odzwierciedlenie w tradycji obdarowywania się prezentami. 300 lat później pojawiła się legenda o rozdającym podarki katolickim biskupie, świętym Mikołaju. Niemal każdy kraj obchodzi Boże Narodzenie w inny sposób. W Hiszpanii dzieci piszą listy do Trzech Króli, nazywanych tam 'Magi', ponieważ uważa się, że podróżowali oni przez Hiszpanię w drodze do Betlejem. We Włoszech natomiast prezenty daje dzieciom 6 stycznia czarownica Befana. Początki legendy Świętego Mikołaja mają więc wiele różnych źródeł, ponieważ biorą się z wielu opowieści o Bożym Narodzeniu.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×