Lekcje rosyjskiego

Russian Lessons, Norwegia/Rosja/Gruzja 2009

Latem 2008 roku ponownie zawrzało na Kaukazie. Konflikt między Gruzją a Rosją przypomniał światu o problemie w Osetii Południowej. Dokumentaliści postanowili ukazać prawdziwy obraz starć.

  • Czas trwania: 65 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Lekcje rosyjskiego w telewizji

ZwińRozwiń

Opis programu

ZwińRozwiń

Latem 2008 roku ponownie zawrzało na Kaukazie. Krótkotrwały konflikt między Gruzją a Rosją przypomniał światu o nierozwiązanym problemie w Osetii Południowej. Dwoje rosyjskich filmowców postanowiło ukazać prawdziwy obraz starć, różniący się znacznie od relacji przedstawianych w doniesieniach medialnych. Docierając do miejsc, w które nie zapuszczali się dziennikarze, dokumentaliści nagrali unikatowy materiał. Dokument wyjaśnia zawiłości konfliktów etnicznych w niestabilnym regionie Kaukazu i odsłania oblicze rosyjskiej mocarstwowości.

Latem 2008 roku ponownie zawrzało na Kaukazie. Krótkotrwały konflikt między Gruzją a Rosją przypomniał światu o nierozwiązanym problemie w Osetii Południowej. Przy okazji dowiódł, że rosyjski "niedźwiedź" nadal potrafi zademonstrować swoją siłę. Osetia Południowa to prawdziwy punkt zapalny. Jej mieszkańcy dążą do secesji z Gruzją i połączenia z Osetią Północną, pozostającą w granicach Rosji. Napięcia w regionie doprowadziły już do wojny na przełomie lat 1991-92 pomiędzy miejscowymi rebeliantami a siłami gruzińskimi. Od momentu zawieszenia broni sytuacja wydawała się jednak stabilna. W 2008 roku, tuż po wielkich gruzińskich manewrach zorganizowanych w ramach natowskiego programu "Partnerstwo dla pokoju", zaczęło dochodzić do wymiany ognia między żołnierzami sił rządowych a separatystami z Osetii. 7 sierpnia prezydent Gruzji Michaił Saakaszwili ogłosił jednostronne zawieszenie broni. W tym samym czasie podległe mu wojska prowadziły już jednak ostrzał osetyńskich wiosek. Gdy w bombardowaniu zginęli żołnierze z rosyjskich sił stacjonujących w regionie, na reakcję Moskwy nie trzeba było długo czekać. Na przygraniczne gruzińskie miejscowości posypały się bomby. Wojna stała się faktem. W trakcie szczytowej fazy konfliktu dwoje rosyjskich filmowców wyruszyło z zamiarem udokumentowania wydarzeń na Kaukazie. Olga Konskaja i Andriej Nekrasow postanowili ukazać prawdziwy obraz starć, różniący się znacznie od przedstawianego w doniesieniach medialnych. Docierając w miejsca, w które nie zapuszczali się żadni dziennikarze, zdołali nagrać prawdziwie unikatowy materiał. Film "Lekcje Rosyjskiego" przypomina zdarzenia sprzed niespełna trzech lat. Wyjaśnia zawiłości etnicznych konfliktów w wyjątkowo niestabilnym regionie Kaukazu, odsłaniając przy okazji niepokojące oblicze rosyjskiej mocarstwowości.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×