Liczył się tylko honor

Liczył się tylko honor, Polska 2009

Bohaterska obrona Grodna, przed wojskami sowieckimi, trwała do 22 września 1939 r. Film prezentuje sytuację mieszkańców po przejęciu miasta przez wroga.

  • Czas trwania: 53 minut, Gatunek: Film dokumentalny
  • Reżyseria: Eugeniusz Szpakowski

Liczył się tylko honor w telewizji

ZwińRozwiń

Twórcy

  • Eugeniusz Szpakowski Reżyseria
  • Krzysztof Więckowski Zdjęcia
  • Eugeniusz Szpakowski Scenariusz
  • Eugeniusz Szpakowski Autor

Opis programu

ZwińRozwiń

Bohaterska obrona Grodna, przed wojskami sowieckimi, trwała do 22 września 1939 r. Film prezentuje sytuację mieszkańców po przejęciu miasta przez wroga, skalę i różnorodność form represji sowieckich, które zastosowano wobec obrońców. Do dziś nie zostały wyjaśnione indywidualne losy wielu żołnierzy i cywilów biorących udział w obronie miasta.

Przed II wojną światową Grodno pełniło funkcję ośrodka kulturalnego, oświatowego i wojskowego promieniującego na całe województwo białostockie. W dniu 17 września 1939r. jednostki Armii Czerwonej przekroczyły granicę Rzeczypospolitej Polskiej. Do ogromu represji sowieckich, zastosowanych wobec obrońców miasta w 1939 rokui latach następnych przyczyniła się bohaterska postawa jego mieszkańców. Obrona Grodna trwała do 22 września 1939 r. Po zaprzestaniu oporu Sowieci wkroczyli do miasta. Żołnierze polscy płacili już wówczas bardzo wysoką cenę za udział w jego obronie. Film prezentuje sytuację mieszkańców ziem okupowanych przez ZSRR, skalę i różnorodnośćform represji sowieckich jakie zostały zastosowane wobec obrońców Grodna, zarówno zaraz po opanowaniu miasta przez jednostki Armii Czerwonej we wrześniu 1939 roku, jak również w okresie późniejszym. Do dziś nie zostały wyjaśnione indywidualne losy wielu żołnierzy i cywilów biorących udział w obronie Grodna. W filmie występują świadkowie tamtych wydarzeń, historycy oraz znawcy problematyki wojskowej z okresu kampanii wrześniowej.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×