Listopad 1956. Dni, które zmieniły świat

1956, quelques jours en novembre, Francja 2016

W 1956 roku doszło do wydarzeń, które zmieniły porządek świata. W Budapeszcie wybuchł bunt przeciwko reżimowi. Na Bliskim Wschodzie prezydent Egiptu ogłosił, że Kanał Sueski należy do Egipcjan.

  • Czas trwania: 53 minut, Gatunek: Film dokumentalny
  • Reżyseria: Marc Besson

Listopad 1956. Dni, które zmieniły świat w telewizji

ZwińRozwiń

Multimedia

Twórcy

  • Marc Besson Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

W 1956 roku doszło do wydarzeń, które zmieniły porządek świata. W Budapeszcie wybuchł bunt przeciwko reżimowi. Na Bliskim Wschodzie 26 lipca 1956 roku prezydent Egiptu ogłosił narodowi, że Kanał Sueski - łączący Morze Śródziemne z Morzem Czerwonym - należy do Egipcjan. Tym samym zaczął się kryzys sueski.

Film dokumentalny o wydarzeniach, które w 1956 roku ustanowiły nowy porządek świata. Listopad 1956 roku. Od 8 lat trwa zimna wojna. Nagle wybuchają dwa kryzysy. W zbuntowanym Budapeszcie oraz na Kanale Sueskim sytuacja jest przez kilka dni bardzo napięta. W Egipcie Nasser nacjonalizuje francusko - brytyjski kanał. Oba kraje, wraz z Izraelem, postanawiają uderzyć. W Budapeszcie wybucha bunt przeciwko reżimowi; giną tysiące Węgrów. Od blisko stu lat Kanał Sueski łączy Morze Śródziemne z Morzem Czerwonym. Dzięki niemu statki nie muszą opływać Afryki. Ten ważny szlak handlowy jest także źródłem dochodów dla zachodnich właścicieli. Nasser uznał, że jest to forma kolonializmu. 26 lipca 1956 r. ogłasza narodowi, że kanał należy do Egipcjan. Trzeci świat się raduje, a Nasser staje się jego bohaterem. Na Zachodzie jawi się jednak jako niewygodna postać. W roku 1945 konferencja w Jałcie wprowadziła nowy podział Europy. Zachód i ZSRR bacznie się sobie przyglądały i zbroili. Trwała zimna wojna. Na Węgrzech rządziła partia komunistyczna. Premier Rakosi był najlepszym uczniem Stalina. Tymczasem u starszego brata zachodziły zmiany. 28 czerwca w Poznaniu robotnicza manifestacja przerodziła się w zamieszki. Zginęły 74 osoby; setki zatrzymano i osądzono. Na Węgrzech sprzeciw wobec reżimu był silny, choć nie tak wyraźny. Wydarzyło się wtedy wiele. Geopolityka rządzi się swoimi prawami, ma swoje meandry i zawiłości. Listopad '56 wyraźnie pokazał, że wyrachowanie i egoizm są częścią stosunków międzynarodowych. Lecz uczestnikom tych zawirowań pozostały wspomnienia, gorzkie lub piękne. Francja 2016,

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×