Łowcy miodu

Łowcy miodu, Polska 2016

Bohaterowie filmu - pszczelarze Karolina i Mirek - oraz profesor apiologii (nauki o pszczołach) opowiadają o zachowaniach pszczół oraz o swojej pasji.

  • Czas trwania: 77 minut, Gatunek: Film dokumentalny
  • Reżyseria: Krystian Matysek

Łowcy miodu w telewizji

ZwińRozwiń

Multimedia

Twórcy

  • Krystian Matysek Scenariusz
  • Rafał Rozmus Muzyka
  • Jarosław Barzan Montaż
  • Krystian Matysek Zdjęcia
  • Krystian Matysek Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

Bohaterowie filmu - pszczelarze Karolina i Mirek - oraz profesor apiologii (nauki o pszczołach) opowiadają o zachowaniach pszczół oraz o swojej pasji. Karolina i Mirek marzą o odtworzeniu bartnictwa w Polsce. Karolina postanawia wyjechać do Baszkirii - ostatniego miejsca w Europie, gdzie praktykowane jest żywe bartnictwo. Na miejscu poznaje bartnika Siergieja i zostaje jego asystentką. Podróż do Nepalu ma na celu obserwację sztuki zbierania miodu przez tzw. łowców miodu. Kolejne miejsce to Paryż, gdzie pszczoły znalazły warunki do życia.

Historia zaczyna się w Rosji, w Baszkirii - ostatnim miejscu w Europie, gdzie wciąż praktykowane jest żywe bartnictwo. Poznajemy tamtejsze krajobrazy i jednego z bartników. Przenosimy się do Polski. Poznajemy bohaterów filmu: Karolinę i Mirka - zapalonych pszczelarzy, oraz profesora apiologii(nauki o pszczołach). Opowiadają oni o zachowaniach pszczół oraz o swojej pasji. Karolina i Mirek marzą o odtworzeniu bartnictwa w Polsce i sami chcą się tym zająć. Karolina postanawia wyjechać doBaszkirii, żeby nauczyć się sztuki bartniczej i praktykować ją w Polsce. Mirek nie może wyjechać, ale udziela przyjaciółce rad i wskazówek. Karolina wyjeżdża do Baszkirii, na miejscu poznaje bartnika Siergieja, staje się jego asystentką i pobiera nauki. Pod okiem Siergieja wydłubuje swoją pierwszą barć. Wkrótce opuszcza teren Rosji, ale zapowiada, że wróci, by wybrać z barci miód. Profesor apiologii opowiada tymczasem o zachowaniach pszczół, o ich różnych gatunkach na całym świecie oraz o problemie ginięcia ich populacji. Polska. Karolina i Mirek planują założenie barci - wspólnie próbują wybrać najlepsze miejsce. Ważnym punktem w filmie będzie podróż do Nepalu, mająca na celu obserwację lokalnej sztuki zbierania miodu. Ci, którzysię tym trudnią, nazywani się łowcami miodu. Kontrapunktem do naturalnego środowiska pszczół będzie Paryż - europejska metropolia, w której pszczoły znalazły odpowiednie warunki do życia. Zakładanie uli na dachach budynków stało się w Paryżu codziennością. W tym miejscu poruszony zostanie problem oddziaływania człowieka na pszczoły. Przenosimy się do Bangladeszu, gdzie poznajemy tamtejszych łowców miodu. W tym rejonie miód uważany jest za niezwykle cenne dobro, a jego pozyskiwanie jest szczególnie trudne ze względu na liczne niebezpieczeństwa (dzikie zwierzęta, piraci). Wracamy do Baszkirii. Karolina przyjechała, by uczestniczyć w wielkim miodobraniu. Wraz z Siergiejem opróżnia barcie. Zebrany miód trafia na wielki targ w Moskwie oraz do paryskiego sklepu. Z kolei w Polsce Karolina wraz z Mirkiem wydobywają miód z własnej barci - właśnie spełniło się ich marzenie. W całym filmie, oprócz efektownych ujęć z wnętrz pszczelich barci, usłyszymy również wypowiedzi ekspertów z całegoświata o znaczeniu pszczół w przyrodzie, o współczesnych zagrożeniach dla ich populacji, o wartościach tradycyjnegobartnictwa oraz życia wedłud reguł "slow food".

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×